برنامه ریزی استراتژیک چیست ؟

برنامه ریزی استراتژیک یک فعالیت مدیریت سازمانی است که برای تنظیم اولویت ها، تمرکز بر انرژی و منابع، تقویت عملیات، اطمینان از اینکه کارکنان و سایر ذینفعان در حال تلاش برای دستیابی به اهداف مشترک هستند، ایجاد توافق در مورد خروجی ها/ نتایج مورد نظر، و ارزیابی و تنظیم جهت سازمان در پاسخ به یک محیط در حال تغییر ، می باشد. برنامه ریزی استراتژیکاین یک تلاش منظم است که با تمرکز بر آینده ، تصمیمات و اقدامات اساسی را که شکل دهنده و هدایت کننده این موضوع است که سازمان چیست ، به چه کسانی خدمت/محصول ارائه میکند ، چه کاری می کند و چرا آن کار را می کند ؛ را ایجاد می کند. برنامه ریزی استراتژیک موثر نه تنها در مورد جاییست که یک سازمان در حال رفتن می باشد و هم چنین اقدامات لازم برای پیشرفت، بلکه علاوه بر آن نشان می دهد که چگونه آن را موفق خواهد دانست.

یک برنامه استراتژیک چیست ؟

یک برنامه استراتژیک یک مدرک است که برای برقراری ارتباط با سازمان، اهداف سازمان ها، اعمال مورد نیاز برای دستیابی به این اهداف و سایر عوامل حیاتی که در جریان برنامه ریزی توسعه یافته است، استفاده می شود.

مدیریت استراتژیک چیست؟

اجرای استراتژی چیست؟

مدیریت استراتژیک مجموعه ای جامع از فعالیت ها و فرایندهای در حال انجام است که سازمان ها برای سازماندهی و هماهنگ کردن منابع و اقدامات با مأموریت، دیدگاه و استراتژی در یک سازمان استفاده می کنند . فعالیت های مدیریت استراتژیک، طرح استاتیک را به سیستم تبدیل می کند که بازخورد عملکرد استراتژیک را برای تصمیم گیری فراهم می کند و برنامه را قادر می سازد تا به عنوان الزامات و شرایط دیگر تغییر کند و تکامل یابد. استراتژی اجرایی ، اساسا مترادف با مدیریت استراتژی است و به پیاده سازی سیستماتیک یک استراتژی کمک می کند.

برنامه استراتژیک

مراحل برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک چیست؟

در راستای برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک ، روش ها و چهار چوب های مختلفی وجود دارد. این موضوع در صورتیست که اکثریت دنبال یک الگو ی مشابه و ویژگی های مشترک هستند ؛ در حالی که قوانین مطلقی در مورد چهارچوب درست وجود ندارد. بسیاری از چهارچوب ها از طریق برخی تغییرات در برخی از مراحل اساسی چرخه عبارتند از :

1.       تجزیه و تحلیل و یا ارزیابی ، جایی که درک محیط های داخلی و خارجی فعلی ،‌ توسعه یافته است .

2.       فرمول بندی استراتژی ،‌ جایی که استراتژی سطح بالا توسعه داده شده است و یک برنامه استراتژیک پایه ای سازمان ، مستند شده است .

3.       اجرای استراتژی، جایی که سطح بالای برنامه به برنامه ریزی و اقلام عملیاتی بیشتر تبدیل شده

4.       مرحله ارزیابی یا نگهداری / مدیریت ، جایی که پاکسازی مداوم و ارزیابی عملکرد، فرهنگ، ارتباطات، گزارش داده ها و دیگر مسائل مربوط به مدیریت استراتژیک رخ می دهد.

چارچوب مشخص قوانین برنامه ریزی خوب چیست؟

انجمن برنامه ریزی استراتژیک (ASP)، یک سازمان حرفه ای غیر انتفاعی در ایالات متحده که به منظور پیشبرد تفکر و عمل در توسعه و استقرار استراتژیک متمرکز است، یک بخش اصل قانون برنامه ریزی درسی و همراه علم دانش برای تسخیر و انتشار بهترین شیوه در زمینه برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک را منتشر کرده است . ASP هم چنین معیارهای ارزیابی برنامه ریزی استراتژیک و چارچوب مدیریتی علیه بدنه دانش را نیز توسعه داده است . برنامه ریزی استراتژیک و چارچوب مدیریتی زیادی وجود دارد که با این معیارها مطابقت دارد ، مانند نه مرحله تا موفقیت موسسه کارت امتیازی متوازن BSC .

3 دلیل برای اهمیت بالای برنامه ریزی استراتژیک شرکت ها :

مسلما، یکی از دلایل اصلی شکست تجاری، داشتن هر نوع برنامه استراتژیک نیست. اگر یک کسب و کار ، ایده ای کوچک را در اختیار شما قرار دهد، به طور بی هدف بدون اولویت می چرخد، دائما تغییر می کند و کارکنان در مورد هدف کار خود اشتباه می‌کنند. به همین دلیل است که برنامه ریزی استراتژیک برای یک سازمان در راستای موفقیت تجاری بسیار مهم است، حتی اگر زمان بر و نیازمند منابع باشد .

1) برنامه ریزی استراتژیک وضوح، جهت و تمرکز را برای سازمان شما فراهم می کند.

هدف اصلی برنامه ریزی استراتژیک این است که ماموریت و چشم انداز سازمان را با پاسخ دادن به این سه سوال مطرح کنید:

·         هدف ما چیست؟ (ماموریت)

·         ما چه می خواهیم برای رسیدن به آن؟ (چشم انداز)

·         چگونه می رویم تا آنجا بروی؟ (برنامه)

شاید واضح ترین دلیل برای شرکت در برنامه ریزی استراتژیک سازمان ها این است که مسیر را هدایت می کند و با یک سند کتبی تمرکز می کند. داشتن یک ماموریت و چشم انداز به وضوح مشخص شده، شرکت را قادر می سازد تا یک برنامه استراتژیک را ، که یک نقشه جاده ای برای موفقیت است ، توسعه دهد. مشکلات و پستی ها و بلندی های روزمره ی سازمان ها اغلب دلایلى است که برنامه ریزی استراتژیک نتایج کمی دارد، اما این خطرات را می توان با داشتن برنامه ای که نوشته شده است، با وظایف و مسئولیت های مشخص شده ، تاریخ وجوه و مقاصد، به طوری که کارکنان می دانند چه زمانی باید چه کاری را انجام دهند .

2) یک برنامه استراتژیک، هماهنگ سازمانی را هدایت می کند.

یک برنامه استراتژیک فقط یک سند نیست که همه را در مسیر حرکت قرار دهد. داشتن همه افراد در فرایند برنامه ریزی استراتژیک، باعث ایجاد همدلی و ایجاد فرصت برای بحث در جهت سازمان می شود، به همین دلیل برنامه ریزی استراتژیک اغلب منجر به تحول فرهنگی می شود. علاوه بر این، فرایند تبادل باز و خلاق ایده ها، از جمله حل اختلافات و ایجاد راه حل های موثر، را ترویج می دهد.

اکثر سازمان ها دارای کارکنان سخت کوش هستند که بهترین تلاش خود را در زمینه هایی انجام می دهند که هیچ تاثیری بر موفقیت استراتژیک و یا اهداف و اهداف مهم ندارند. داشتن کارکنانی که در فرایند برنامه ریزی استراتژیک دخیل هستند، نه تنها تضمین می کند که همه افراد در همان صفحه زمانی که مرحله اجرایی فرآیند برنامه ریزی آغاز می شوند، بلکه کارکنان قادر به تصمیم گیری بهتر و اجرای بهتر و منافع برنامه می باشند . به همین دلیل است که برنامه ریزی استراتژیک شرکتی به عنوان وسیله ای برای پاسخ دادن به این پرسش پاسخ می دهد: “چگونه ما می توانیم تمام منابع خود را برای به حداکثر رساندن موفقیت استراتژیک ما هماهنگ کنیم؟”

۳) یک طرح که با پیام شما ارتباط برقرار می کند.

حتی اگر شما دارای اظهارات ماموریت و دید قوی باشید، اکثر رهبران با یک استراتژی مجازی قفل شده در سر خود راه می روند. مدیر اجرایی ذاتا می داند که راهبرد استراتژیک سازمان و تاکتیک هایی که باید اجرا شود. متأسفانه، اگر استراتژی بر روی کاغذ نباشد، یا اگر فقط تعداد کمی از مردم می دانند که اولویت های استراتژی مشخص شده، احتمال این که استراتژی به طور موثر اجرا شود، بسیار کاهش یافته است. به همین دلیل است که برنامه ریزی استراتژیک بسیار مهم است – به عنوان ابزار ارتباطی برای آنچه که باید برای ایجاد پایداری درازمدت دراز مدت انجام شود.

 مدیریت استراتژیک

امیدواریم آموزش برنامه ریزی استراتژیک برای شما مناسب بوده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در این رابطه می توانید سوالات و یا نظرات خود را زیر همین مقاله مطرح یا با شماره های 66483912-66483721-021 مطرح نمایید تا به سوال یا نظر شما در اسرع وقت پاسخ داده شود .