شش سیگما

مشاوره شش سیگما

شش سیگما ، مفهومی است که برای بسیاری از مدیران به آشنا به نظر می رسد ، اما شش سیگما چیست؟ متخصصین با تجربه ما در حوزه مهندسی کیفیت در ادامه برای شما به روشنی این مفهوم را تشریح می نمایند. بطور کلی شش سیگما رویکردی است برای بهبود فرایند های سازمان از جنبه های هزینه ای ، کیفی و زمانی. اگر در پی ایجاد بهبودهای شگرف در سازمان خود هستید ، شش سیگما بهترین انتخاب برای شماست.

پیاده سازی شش سیگما

شش سیگما چیست؟

شش سیگما رویکردی
فرآیندگرا و داده محور برای حل مسئله می‌باشد. که این رویکرد مربوط به دامنه‌ی خاصی
نمی‌باشد. به بیانی دیگر شش سیگما هر مسئله ای ، چه کوچک چه بزرگ ، چه در سازمان چه در زندگی و چه در تولید چه در خدمات را ریشه یابی و حل می‌کند. اغلب مسائل سازمان ها در غالب هزینه ها ، نارضایتی مشتری ، پایین بودن سیکل کاری و … خود را نشان می دهند
.

شش سیگما بر اساس قطعیت

همانطور که اشاره شد شش سیگما داده محور است و بر اساس قطعیت با شما سخن می‌گوید. بر خلاف اغلب ابزارهای مدیریتی که مسائل بر پایه‌ی حدسیات و مفروضات حل ‌می‌شوند ، شش سیگما با اطمینان ۹۵ درصد برای سازمان مسائل را شناسایی کرده و
سپس اقدام به حل آن می‌کند
. 

اگر شاهد این هستید که سازمان شما از نقطه نظر مشتریانتان دور شده یا برای حل مشکلی ، ایده های مدیرانتان جوابگو نیست یا حتی حس میکنید مشکلی هست و شما نمیدانید ریشه کجاست ، گروه مهندسین مشاور نور   (مدیرفا ) که از با سابقه ترین
شرکت های توسعه و بهبود سیستم های کیفیت میباشد ، شش سیگما را برای ریشه کن کردن این مشکلات به شما توصیه می‌کند
.

اهمیت و تاثیر پیاده سازی شش سیگما

هدف شش سیگما

هدف شش سیگما رساندن احتمال مطابقت محصول با خواسته‌ی مشتری به ۹۹.۹۹۹۶۶ درصد است ، شاید بگویید ۹۹ درصد هم کافی است اما کافی است شما بیمارستان های یک کشور را در نظر بگیرید که در سال حداقل حدود ۱میلیون عمل جراحی انجام می دهند
، با ضرب این احتمال در یک عمل جراحی به عدد
۹۹۰۰۰۰دست می یابیم ، این عدد عمل های جراحی بدون خطا و سالم بیمارستان هاست و ۱۱۰۰۰۰ عمل جراحی با خطا انجام می شود که تماما منجر
به مرگ افراد می‌شود. اما در سطح شش سیگما تنها
۳.۴ از عمل های جراحی منتهی به خطا می‌گردد.

سطوح سیگما

سیگما مفهومی از پراکندگی را به ما ارائه می دهد. در رویکرد شش سیگما مقصود از بکار بردن مفهوم سطح سیگما این است که بیان کنیم که یک فرایند تا چقدر میتواند در خروجی های خود پراکندگی داشته باشد بدون اینکه باعث نارضایتی مشتری شود. پس با توجه به تعریف هرچه سطح سیگما بالاتر باشد فرایند به اصطلاح دقیق تر کار می کند.

سطوح سیگما

تاثیرات شش سیگما

سطوحی مانند ۳ سیگما از پراکندگی در تولید و خدمات ، سهمی حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد از درآمد سازمان شما را می‌بلعد و تبدیل به هزینه هایی برای جبران اتلاف ها می کند و این موضوع منوط بر این است که سازمان ، اقدامات و پروژه هایی را برای بهبود انجام داده باشد و در غیر اینصورت بدون شک سازمان به سطوحی در حد ۲ سیگما هم نخواهند رسید. این در حالی است که سطح شش سیگما کمتر از ۱ درصد هزینه های سازمان شما را صرف اتلاف می‌کند. کاهش هزینه های تولید محصولات با کیفیت در راستای سوددهی هر چه بیشتر سازمان و افزایش رضایت مشتریان و کسب سهم بیشتری از بازار همواره دغدغه‌ی اصلی گروه مهندسین مشاور نور بوده است که برای این امر ما تا انتهای راه با شما خواهیم بودیم.

مزایای پیاده سازی شش سیگما

کاهش هزینه های عملیاتی

افزایش کارایی

افزایش دقت ، کنترل و انطباق سیاست ها

افزایش جریان نقدی

افزایش خدمت به مشتری

بهبود رعایت مقررات سازمانی

و به زبانی ساده تر کشف معادن نهان پول در میان فرآیندها

در سطح داخلی پروژه هایی مانند ماشین سازی اراک با افزایش تنها ۱۹ درصد از سطح سیگمای فرآیند خود توانست ۳۵ درصد از هزینه های خود را حفظ کند ، دقت نمایید که تنها با تصحیح یک فرآیند این سازمان توانست به چنین موفقیتی دست پیدا کند.

DMAIC اسلحه‌ی شش سیگما

شش سیگما از رویکردی فرآیندگرا برای حل مسئله استفاده می‌کند شامل ۵ فاز تعریف مسئله (Define) ، اندازه‌گیری (Measure) ، تحلیل (Analyze) ، بهبود (Improve) و کنترل (Control) می باشد.

 

DMAIC چیست

Define

در این فاز از پیاده سازی متودولوژی شش سیگما تیم استقرار شش سیگما به تعریف مسئله و نیازهای واقعی مشتری پرداخته و می‌کوشد نیازها را به فرآیند های عملکردی در سازمان تبدیل کند.

 

Measure

هدف از انجام این فاز رساندن تمام فرضیات فرآیند به قطعیت می‌باشد ، با جمع آوری داده ها و انجام آزمون های فرض می‌توان به این دانش دست یافت که سازمان در چه ضعیتی قرار دارد که بر اساس بتوان برای بهبود برنامه ریزی نمود.

 

Analyze

شش سیگما روشی است برای حل مسئله و مبتنی بر داده ، داده ها دریافتی های ما از فرآیند بوده که در ابتدای امر بدون تحلیل آنها برای ما بی ارزش هستند اما همین داده ها پس از انجام تحلیل های مختلف آماری شکاف های نهانی از فرآیند را بر ما عیان می‌کنند که باعث پیدا شدن منابعی از پول در سازمان می‌شود.

 

Improve

در فاز بهبود با به کار گیری روش های نام آشنای مهندسی و مدیریت کیفیت ، شکاف‌های یافت شده در فرآیند را ترمیم کرده و اتلاف ها و خروجی های نامنطبق را به حداقل میرسانیم.

 

Control

با واگذار کردن هر سیستمی هرچند بسیار کارآمد ، به حال خود باعث می شود کارایی آن در طول زمان کاهش پیدا کرده و دوباره شروع به تولیدات نامنطبق کند پس عضو جدایی ناپذیر هر فرآیند کنترل کردن آن می‌باشد.

 

مشاوره شش سیگما

در نهایت شش سیگما نه تنها بازدهی هایی شگفت انگیز از لحاظ مالی برای سازمان دارد بلکه نرخ تعدیل نیروها و اخراج ها را به حداقل ممکن در سال می‌رساند و همچنین موجب ایجاد فرهنگی غنی در سازمان می‌شود که تفکر همه‌ی اعضای سازمان را برای بهبود مستمر و توسعه سازمان با خود درگیر می‌کند.

خدمات ارائه شده توسط گروه مهندسین مشاور نور در پروژه های استقرار شش سیگما

قابلیت فرایند

بر اساس تجربیات کسب شده در گروه مهندسین مشاور نور هر فرایندی در سازمان دارای سطحی بالقوه می باشد که اغلب سازمان ها در این سطح فعالیت نمی کنند. این خلا ایجاد شده به علت برخی عوامل ناشی از (اپراتور ، دستگاه ، محیط و …) می باشد

قابلیت فرآیند

شش سیگما ناب

ناب بودن در صنعت به معنای انجام فعالیت ها و فرایند ها بدون هیچ اتلافی است. در کل فعالیت های سازمان در سه دسته جا میگیرند ، فعالیت هایی که همرا با ارزش افزوده هستند و برای مشتری ارزش ایجاد میکنند ، فعالیت هایی که برای سازمان نیاز است و در واقع برای سازمان ارزش می آفرینند و در نهایت فعالیت هایی که هیچ ارزشی برای مشتری و سازمان خلق نمیکنند

شش سیگما ناب

طراحی فرایند با رویکرد شش سیگما

برای رقابت ، تکیه بر فرایندی نوین که بتواند نیاز های سازمان و مشتری را ارضا کند لازم است. گروه مهندسین مشاور نور با سابقه ای پر بار از استقرار سیستم های مدیریت کیفیت و بهبود آنها بر این جمله مهر تایید میزند.

در بازار های رقابتی حال حاضر پیشرفت ها فقط و فقط با ایجاد ارزش بر مشتری میسر می شود . زمان هر چه جلو می رود به چشم میبینم که نیاز های ما در حال تغییر است و سازمان ها در حال رفع آن ها.

طراحی فرایند با رویکرد شش سیگما

طراحی برای شش سیگما

برای پیاده سازی و اجرای یک کسب و کار ، چه در حوزه تولیدی و چه خدماتی میبایست بر روی فرایند های مورد انتظار سازمان سازمان برنامه ریزی های دقیقی انجام داد تا پس از تاسیس سازمان بتوان بطور مطلوب از آن بهره برداری نمود.

طراحی برای شش سیگما

فاز های اجرایی پروژه مشاوره شش سیگما در مدیرفا

فاز صفر

پیاده سازی شش سیگما در گام صفر خود شامل برگزاری جلسات افتتاحیه جهت شناسایی صاحبین فرایند ها ، معرفی شش سیگما و رویکرد های آن و در ادامه توانمد سازی پرسنل سازمان در اجرای پروژه می باشد.

هدف از اجرای این فاز توامندسازی سرمایه انسانی سازمان جهت ادامه پروژه می باشد که توسط مشاورین این حوزه ، آموزش های لازم ارائه می گردد.

فاز اول – تعریف

در این فاز هدف شناسایی و تعریف صحیح مسئله می باشد که می توان این فاز را مهمترین مرحله پروژه های پیاده سازی شش سیگما در سازمان دانست ، چرا که در این فاز تعریف مسئله صورت می پذیرد و در صورتی که مسئله به اشتباه بیان شود تمامی فاز های بعدی زیر سوال می رود.

عمده فعالیت های این فاز شامل :

1- شناسایی عارضه های سازمان در 3 حوزه زمان ، کیفیت و هزینه

2- برنامه ریزی پروژه (پروژه های شش سیگما در بازه های زمانی 6 الی 8 ماه از فاز 1 تا فاز 5 به طول می انجامد)

می باشد.

فاز دوم – اندازه گیری

در فرایند استقرار شش سیگما زمان بر ترین فاز معمولا به این فاز تخصیص می یابد ، چرا که میبایست داده ها جمع آوری شوند بطوریکه هم دارای صحت باشند و هم نشانگر کل جامعه ورودی و خروجی سازمان باشد.

عمده فعالیت های این فاز شامل :

1- شناسایی فرایند های موثر

2- صحه گذاری بر صحت داده ها

3- تعیین چگونگی جمع آوری داده ها

می باشد.

فاز سوم – تحلیل

طی پروژه های پیاده سازی شش سیگما ، فاز تحلیل تخصصی ترین فاز از لحاظ داشتن دانش آکادمیک می باشد ، در این فاز داده های جمع آوری شده وارد فرایند تحلیل می شوند و هدف نهایی آن تعیین میزان تاثیر گذاری عوامل مختلف بر خروجی فرایند است.

عمده فعالیت های این فاز شامل :

1- مطالعات قابلیت فرایند

2- شناسایی عوامل موثر

3- انجام مطالعات آماری

4- شناسایی اتلاف ها

می باشد.

فاز چهارم – بهبود

بر اساس خروجی های فرایند تحلیل ، در این فاز مجموعه از راهکار جهت بهبود تهیه و ارائه می گردد. هدف نهایی این فاز تصدیق و صحه گذاری اقدامات پیاده سازی شده می باشد.

عمده فعالیت های این فاز شامل :

1- ناب سازی فرایند

2- کاهش پراکندگی

3- مطالعات قابلیت اطمینان

4- طراحی تلرانس ها

5- تصدیق و صحه گذاری

می باشد.

فاز پنجم – کنترل

استاندارد سازی و خطا ناپذیر سازی فرایند پس از پیاده سازی اقدامات مقتضی و جلوگیری از بازگشت فرایند به حالت قبل از بهبود.

عمده فعالیت های این فاز شامل :

1- تعریف نحوه کنترل فرایند

2- انجام ممیزی های دوره ای

3- استاندارد سازی

4- بازنگری

می باشد.

 

اغلب پروژه های شش سیگما در کوتاه ترین زمان ممکن با بالاترین سطح از بازدهی انجام می‌شود به شرط آنکه مشاوران پروژه از بهترین های آن حوزه باشند ، شرکت مهندسین مشاور نور از سال ۸۷ تا کنون از پیشگامان ارائه‌ی خدمات بهبود و توسعه‌ی کیفیت در سازمان های بزرگ ایران زمین بوده است که رزومه‌ی پربار شرکت گواه این موضوع است ، برای دریافت رزومه‌ی شرکت و مشاوره‌ی پیاده سازی شش سیگما با ما تماس بگیرید.

بر خلاف اغلب رویکرد های مدیریتی برای حل مشکلات و مسائل سازمان که با حدس و گمان همراه است و اغلب نتیجه مطلوب را ارائه نمی کند ، شش سیگما با قطعیت مسئله را شناسایی و سازمان را به مطلوبی که مورد نظر است می رساند.