استاندارد ISO10015:2019

استاندارد ISO10015:2019

 

استاندارد ISO10015

خلاصه

استاندارد ISO10015:2019

استاندارد ایزو 10015:2019 بر خلاف تفکر عموم یک گواهینامه مانند سایر سیستم های مدیریت کیفیت مانند ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو IATF:16949 ,و سیستم مدیریت یکپارچه و … نمی باشد بلکه در عنوان این استاندارد Guideline درج شده که به معنای خطوط راهنما می باشد.

تحولات سریع فناوری ، بهبود مداوم محصول و رقابت بی امان باعث می شود شرکت ها بطور مداوم سطح شایستگی منابع انسانی خود را ارتقا دهند. کارمندان برای سازمان ضروری هستند. عملکرد سازمان به این بستگی دارد که شایستگی های افراد چگونه در کار مورد استفاده قرار میگیرد.

مدیریت صلاحیت و توسعه افراد در سازمان ، تیم ، گروه و سطوح فردی برای موفقیت سازمان الزامی است. مدیریت صلاحیت و توسعه افراد بطور مشخص با هم آمیخته شده اند. توسعه کارمندان بخشی از مدیریت صلاحیت است و شایستگی افراد نیازمند توسعه خواهد بود.

این دو ساختار با هم درآمیخته هستند و به هیچ عنوان قابل جدا شدن نمیباشند. به کارگیری فرایند سیستماتیک و برنامه ریزی شده برای مدیریت شایستگی و توسعه افراد سهم مهمی را برای کمک به سازمان ها در جهت بهبود ظرفیت ها ، دستیابی به راهبرد های استراتژیک و نتایج مورد نظر به خود اختصاص داده است. مدیریت شایستگی اهمیت قابل توجهی در دستیابی ظرفیت های سازمان برای خلق و رساندن ارزش به مشتری دارد.

دامنه کاربرد طبق آخرین ورژن استاندارد ISO10015:2019

این استاندارد راهنمایی است برای پایه گذاری ، استقرار ، نگهداری و بهبود سیستم ها برای مدیریت شایستگی و توسعه افراد برای تاثیرگذاری مثبت بر خروجی های مربوط به انطباق محصول و خدمت و همچنین نیازها و انتظارات ذی نفعان و شرکای سرمایه گذار.

بند های استاندارد ISO10015:2019

اولین ویرایش از این استاندارد در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و تا بعد از آن تا سال ۲۰۱۹ هیچ نسخه ی جدیدی منتشر نشد البته در سال ۲۰۱۰ نسخه ای برای آموزش سازمان های غیر رسمی منتشر شد.

 1. دامنه
 2. مرجع هنجاری
 3. اصطلاحات و تعاریف
 4. خطوط راه آموزش
 5. مدیریت شایستگی و توسعه کارمندان

هدف از اجرای استاندارد ایزو 10015

در نهایت هدف از پیاده سازی استاندارد بین المللی ISO10015، فراهم آوردن راهنمایی جهت یاری رساندن به سازمان ها جهت نظارت و بهبود فرآیند آموزش از طریق شناسایی و تحلیل نیاز های آموزشی، طراحی و برنامه ریزی آموزشی، اجرای آموزش ، ارزشیابی نتایج آموزش به منظور دستیابی به اهداف آن می باشد. این استاندارد بر نقش کمک رسانی آموزش در بهبود مداوم تاکید دارد و هدف آن کمک به سازمان ها در امر سرمایه گذاری اثربخش تر و کاراتر آموزش است.

مزایای پیاده سازی ایزو 10015:2019

 • برآورد نیازهای عملیاتی روزانه و اهداف استراتژیک
 • سرمایه گذاری آموزشی که منجر به دستاورد های بهره وری می شود
 • حفظ استعداد های کلیدی و رشد حرفه ای
 • ارزیابی اثربخشی آموزش
 • اندازه گیری میزان بازگشت سرمایه گذاری آموزشی
 • ساماندهی فرایند آموزش
 • تعهد آموزش گیرندگان و تعهد آموزش دهندگان
 • افزایش کیفیت دوره های آموزشی
 • افزایش اعتبار و اطمینان نزد افراد مراجعه کننده

وضعیت : منتشر شده

تاریخ انتشار : آذر 1398

نسخه ویرایش : 2

تعداد صفحات : 8

کمیته فنی : ISO/TC 176/SC 3

دانلود

خدمات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *