برای اخذ گواهینامه استاندارد ایزو9001 می بایست از دانش کافی در این زمینه برخورد دار باشیم ،
ما قصد داریم در این مقاله مراحل صدور گواهینامه ایزو 9001 را مورد بررسی قرار دهیم :

1. انتخاب استاندارد مناسب 

اولین گام در فرایند صدور گواهینامه ISO این است که شما باید بدانید که کدام یک از استانداردها بهترین گزینه برای سازمان شما خواهد بود و به شما کمک می کند تا اهداف خود را برآورده کنید.

ایزو 9001 با تمرکز بر نیازهای مشتری شما ، افزایش رضایت و مستندسازی، کیفیت فرایندهای سازمان شما را افزایش می دهد . با اخذ گواهینامه ایزو 9001  مزایای زیادی برای سازمان شما بوجود خواهد آمد و همچنین به یک سازمان کارآمد تر تبدیل خواهید شد.

2. انتخاب حق صدور گواهینامه 


همه نهادهای صدور گواهینامه برابر نیستند بنابراین انتخاب صحیح ، یک گام مهم جهت موفقیت است.  ممکن است به شما گفته شده باشد که جهت واجد شرایط بودن برای مناقصه در یک قرارداد خاص ، به یک گواهینامه ایزو نیاز دارید . ممکن است انتخاب در اولین سازمانی که نوید می دهید ​​وسوسه انگیز باشد ، اما شما باید در مورد کیفیت آن تفکر کنید.

3. ذینفعان را در هیئت مدیره قرار دهید 

ارتباط بین ذی نفعان مهم است: بیان مزایای صدور گواهینامه باعث می شود روند فرایند آسان تر شود. اگر افراد اصلی سازمان مزایای صدور گواهینامه را از روز اول درک کنند ، هنگامی که شروع به اجرای سیستم مدیریت خود می کنید ، زمان بسیار راحت تری خواهید داشت.

آموزش و توسعه: یک دوره مقدماتی سریع برای صدور گواهینامه ISO نقطه شروع خوبی برای تصمیم گیرندگان است ، زیرا به خلاصه و برجسته کردن مزایای اصلی گواهینامه کمک می کند.

بعد از اخذ مجوز ، آموزش های گسترده شرکت را در نظر بگیرید. یک دوره یادگیری به کارکنان شما کمک می کند تا تغییراتی که در این زمینه اعمال شده اند و فوایدی که در آنها به وجود آمده است را درک کنند .

4. مرحله 1 ممیزی 

کلمه ممیزی ممکن است ترسناک به نظر برسد ، اما ممیزی مرحله 1 سر راست است. این ساده است که فرآیندهای کسب و کار فعلی خود را بفهمید تا توصیه هایی برای بهبود آنها ارائه شود. شما لازم نیست که هر چیزی را در محل خود داشته باشید ، صرفاً این است که فرصت ها را بشناسید تا یک برنامه عملی در کنار هم قرار بگیرد. یک گزارش کامل دریافت خواهید کرد که خلاء در روند فعلی و اقدامات لازم برای انجام سازمان شما را نشان دهد.

5. ایجاد یک سیستم مدیریتی 

بعد از ممیزی مرحله اول ، باید یک سیستم مدیریتی را بر اساس توصیه های ممیز خود تهیه کنید. یک سیستم مدیریتی مجموعه ای از اسناد است که فرایندهای کسب و کار شما را تشریح می کند و نشان می دهد که چگونه استاندارد مورد نیاز برای صدور گواهینامه را رعایت می کنید.

6. ممیزی مرحله 2 

هنگامی که اسناد خود را ارسال کردید ، یک ممیز بازدید دیگری را انجام می دهد تا ببیند آیا اهداف تعیین شده در ممیزی مرحله 1 خود را انجام داده اید یا خیر. اگر همه چیز موجود است ، به شما گواهینامه داده می شود. اگر اینگونه نباشد ، ممیز شما مراحل لازم را برای رسیدن شما در مسیر درست راهنمایی می کند. مأموریت دیگری برای تأیید اطمینان از همه چیز در موعد بعدی انجام خواهد شد.

پس از صدور گواهینامه ، برای اطمینان از پیشرفت های مداوم و تأیید استانداردها ، سالانه ممیزی خواهید شد.

صدور گواهینامه ایزو 9001 می تواند به شما در پیروزی در کسب و کار ، بهبود بهره وری ، بهبود شهرت سازمان خود و تمایز شما از رقبا کمک کند. در صورتی که به دنبال بهبود فرآیندهای داخلی مشاغل خود هستید ، می تواتید به صورت رایگان با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید .

پیاده سازی استاندارد ISO9001

اگر تا بحال سیستم یا استانداردی را در سازمان خود اجرا نکرده اید اولین و بهترین پیشنهاد برای شما اجرای استاندارد ایزو 9001 است.