شش سیگما

مشاوره شش سیگما

باید در نظر داشت که متدلوژی های کنترل و بهبود کیفیت تنها برای پیاده سازی در سطح سازمان های تولیدی نیستنند ، بلکه کاربرد هایی وسیع در زمینه های خدماتی دارند که در این امر شش سیگما بسیار قوی تر از سایر متدها در این عرصه می تازد.

گروه مهندسین مشاور نور (مدیرفا) با داشتن رزومه ای پر بار در امر پیاده سازی سیستم های کیفیت مهرتاییدی بر این امر میزند.

پیاده سازی شش سیگما

شش سیگما چیست؟

شش سیگما رویکردی فرآیندگرا و داده محور برای حل مسئله می‌باشد. که این رویکرد مربوط به به دامنه‌ی خاصی نمی‌باشد. به بیانی دیگر شش سیگما هر مسئله ای ، چه کوچک چه بزرگ ، چه در سازمان چه در زندگی و چه در تولید چه در خدمات را ریشه یابی و حل می‌کند.

شش سیگما بر اساس قطعیت

همانطور که اشاره شد شش سیگما داده محور است و بر اساس قطعیت با شما سخن می‌گوید. بر خلاف اغلب ابزارهای مدیریتی که مسائل بر پایه‌ی حدسیات و مفروضات حل ‌می‌شوند ، شش سیگما با اطمینان ۹۵ درصد برای سازمان مسائل را شناسایی کرده و سپس اقدام به حل آن می‌کند.

اگر شاهد این هستید که سازمان شما از نقطه نظر مشتریانتان دور شده یا برای حل مشکلی ، ایده های مدیرانتان جوابگو نیست یا حتی حس میکنید مشکلی هست و شما نمیدانید ریشه کجاست ، گروه مهندسین مشاور نور   (مدیرفا ) که از با سابقه ترین شرکت های توسعه و بهبود سیستم های کیفیت میباشد ، شش سیگما را برای ریشه کن کردن این مشکلات به شما توصیه می‌کند.

اهمیت و تاثیر پیاده سازی شش سیگما

هدف شش سیگما

هدف شش سیگما رساندن احتمال مطابقت محصول با خواسته‌ی مشتری به ۹۹.۹۹۹۶۶ درصد است ، شاید بگویید ۹۹ درصد هم کافی است اما کافی است شما بیمارستان های یک کشور را در نظر بگیرید که در سال حداقل حدود ۱میلیون عمل جراحی انجام می دهند ، با ضرب این احتمال در یک عمل جراحی به عدد ۹۹۰۰۰۰دست می یابیم ، این عدد عمل های جراحی بدون خطا و سالم بیمارستان هاست و ۱۱۰۰۰۰ عمل جراحی با خطا انجام می شود که تماما منجر به مرگ افراد می‌شود. اما در سطح شش سیگما تنها ۳.۴ از عمل های جراحی منتهی به خطا می‌گردد.

سطوح سیگما و هزینه ها

تاثیرات شش سیگما

سطوحی مانند ۳ سیگما از پراکندگی در تولید و خدمات ، سهمی حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد از درآمد سازمان شما را می‌بلعد و تبدیل به هزینه هایی برای کیفیت محصول می‌کند. این در حالی است که سطح شش سیگما کمتر از ۱ درصد هزینه های سازمان شما را صرف کیفیت می‌کند. کاهش هزینه های تولید محصولات با کیفیت در راستای سوددهی هر چه بیشتر سازمان و افزایش رضایت مشتریان و کسب سهم بیشتری از بازار همواره دغدغه‌ی اصلی گروه مهندسین مشاور نور بوده است که برای این امر ما تا انتهای راه با شما خواهیم بودیم.

مزایای پیاده سازی شش سیگما

کاهش هزینه های عملیاتی

افزایش کارایی

افزایش دقت ، کنترل و انطباق سیاست ها

افزایش جریان نقدی

افزایش خدمت به مشتری

بهبود رعایت مقررات سازمانی

و به زبانی ساده تر کشف معادن نهان پول در میان فرآیندها

در سطح داخلی پروژه هایی مانند ماشین سازی اراک با افزایش تنها ۱۹ درصد از سطح سیگمای فرآنید خود توانست ۳۵ درصد از هزینه های خود را حفظ کند ، دقت نمایید که تنها با تصحیح یک فرآیند این سازمان توانست به چنین موفقیتی دست پیدا کند.

DMAIC اسلحه‌ی شش سیگما

شش سیگما از رویکردی فرآیندگرا برای حل مسئله استفاده می‌کند شامل ۵ فاز تعریف مسئله (Define) ، اندازه‌گیری (Measure) ، تحلیل (Analyze) ، بهبود (Improve) و کنترل (Control) می باشد.

فرایند شش سیگما

Define

در این فاز از پیاده سازی متودولوژی شش سیگما تیم استقرار شش سیگما به تعریف مسئله و نیازهای واقعی مشتری پرداخته و می‌کوشد نیازها را به فرآیند های عملکردی در سازمان تبدیل کند.

Measure

هدف از انجام این فاز رساندن تمام فرضیات فرآیند به قطعیت می‌باشد ، با جمع آوری داده ها و انجام آزمون های فرض می‌توان به این دانش دست یافت که سازمان در چه ضعیتی قرار دارد که بر اساس بتوان برای بهبود برنامه ریزی نمود.

Analyze

شش سیگما روشی است برای حل مسئله و مبتنی بر داده ، داده ها دریافتی های ما از فرآیند بوده که در ابتدای امر بدون تحلیل آنها برای ما بی ارزش هستند اما همین داده ها پس از انجام تحلیل های مختلف آماری شکاف های نهانی از فرآیند را بر ما عیان می‌کنند که باعث پیدا شدن منابعی از پول در سازمان می‌شود.

Improve

در فاز بهبود با به کار گیری روش های نام آشنای مهندسی و مدیریت کیفیت ، شکاف‌های یافت شده در فرآیند را ترمیم کرده و اتلاف ها و خروجی های نامنطبق را به حداقل میرسانیم.

Control

با واگذار کردن هر سیستمی هرچند بسیار کارآمد ، به حال خود باعث می شود کارایی آن در طول زمان کاهش پیدا کرده و دوباره شروع به تولیدات نامنطبق کند پس عضو جدایی ناپذیر هر فرآیند کنترل کردن آن می‌باشد.

در نهایت شش سیگما نه تنها بازدهی هایی شگفت انگیز از لحاظ مالی برای سازمان دارد بلکه نرخ تعدیل نیروها و اخراج ها را به حداقل ممکن در سال می‌رساند و همچنین موجب ایجاد فرهنگی غنی در سازمان می‌شود که تفکر همه‌ی اعضای سازمان را برای بهبود مستمر و توسعه سازمان با خود درگیر می‌کند.

اغلب پروژه های شش سیگما در کوتاه ترین زمان ممکن با بالاترین سطح از بازدهی انجام می‌شود به شرط آنکه مشاوران پروژه از بهترین های آن حوزه باشند ، شرکت مهندسین مشاور نور از سال ۸۷ تا کنون از پیشگامان ارائه‌ی خدمات بهبود و توسعه‌ی کیفیت در سازمان های بزرگ ایران زمین بوده است که رزومه‌ی پربار شرکت گواه این موضوع است ، برای دریافت رزومه‌ی شرکت و مشاوره‌ی پیاده سازی شش سیگما با ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟….
با ما تماس بگیرید
02166483912 – 02166483721

اگر تا بحال متدلوژی های بهبود و توسعه کیفیت را در سازمان خود اجرا نکرده اید اولین و بهترین پیشنهاد برای شما اجرای متدلوژی شش سیگما است.