آموزش شش سیگما

شش سیگما

شش سیگما

شش سیگما رویکردی داده محور جهت حل مسئله بوده که اولین بار در کمپانی موتورولا ابداع شد.

داده محور

این رویکرد با توجه به داده های بدست آمده در فرایند مخصوص به خود و تحلیل آنها می تواند با قطعیتی ۹۵ درصدی مسئله را برای سازمان روشن سازد و سپس بهترین راهکار را برای حل مسئله ارائه دهد.

فرایند گرا

حل مسئله با رویکرد 6sigma تنها برای سازمان های تولیدی و واحد های صنعتی مورد استفاده قرار نمیگیرد. از این رویکرد می توان برای سازمان هایی که خدمات ارائه می دهند نیز استفاده نمود.هدف شش سیگما دستیابی به عدد 3.4 خطا در یک میلیون فرصت خطاست. با توجه به مطالعات انجام شده هزینه های سازمان برای مدیریت هزینه های کیفیت در این سطح به زیر ۱ درصد کاهش می یابد.

این که می توان از این رویکرد را هم در سازمان های تولیدی و هم در سازمان های خدماتی پیاده سازی کرد به علت فرایندگرا بودن آن می باشد.

سرمایه های اصلی شش سیگما

فرایندی که اغلب برای حل مسئله در 6sigma بکار گرفته می شود فرایند DMAIC می باشد که به ترتیب انجام فعالیت های تعریف مسئله ، اندازه گیری ، تحلیل ، بهبود و کنترل کردن می باشد.

اغلب تصور می شود که پروژه های شش سیگما نیازمند سرمایه گذاری مالی بسیار است. اما در عمل هزینه‌ی اصلی چنین پروژه هایی دانش و وجود افراد متخصص است. این دو منبع می توانند ثمره‌ی پروژه های شش سیگما را به عمل بنشانند و معادن سود نهان در سازمان شما را کشف کنند.

همانطور که گفته شد سرمایه اصلی پروژه های 6sigma ، سرمایه های انسانی می باشند ، پس برای این امر میبایست مشاوران خبره را با هزینه های بالا به خدمت گرفت یا کارکنان را تحت آموزش این افراد قرار داد که بسیار به صرفه تر بوده.

از سویی برای علاقه مندان به این حوزه شرکت در دوره های آموزشی 6sigma می تواند دید ایشان را بر شش سیگما گسترش داده و این توانایی را برای توسعه قابلیت های حل مسئله خود در جهت دستیابی به شغلی ایده آل بکار گیرند.

گروه مهندسین مشاور نور (مدیرفا) با همکاری خانه صنایع از سال ۸۷ تا کنون با برگزاری دوره های آموزشی در حوزه مدیریت و مهندسی کیفیت آماده ارائه خدمات آموزشی به شما و سازمان محترمتان می باشد.

دوره های آموزشی شش سیگما

برای خواندن مطالب بیشتر در حوزه شش سیگما کلیک کنید.

اگر تا بحال سیستم های بهبود و توسعه کیفیت را در سازمان خود اجرا نکرده اید اولین و بهترین پیشنهاد ما برای شما پیاده سازی رویکرد شش سیگما است.