پیاده سازی IATF

استاندارد IATF16949

سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو

استاندارد IATF16949 یک استاندارد فنی برای سیستم های مدیریت کیفیت در صنعت خودرو است. این استاندارد یکی از پرکاربردترین استانداردهای بین المللی برای صنعت خودرو می باشد .

مزایای اخذ استاندارد IATF16949 

افزایش فرصت های شغلی:

داشتن یک گواهینامه استاندارد بین المللی نشان دهنده اعتبار و تعهد شرکت شما به سیستم مدیریت کیفیت است. این ویژگی ها باعث می شود تولید کنندگان ، تأمین کنندگان و سایر صنایع در صنعت با شرکت شما همکاری کنند. تولیدکنندگانی که در IATF مشترک هستند بسیاری از تأمین کنندگان خود را نیز مجبور به صدور گواهینامه در IATF 16949 می کنند.

بهبود رضایت مشتری:

استاندارد IATF 16949 به شما کمک می کند تا از کیفیت مداوم محصولات خود اطمینان حاصل کنید و اطمینان بیشتری را برای شما فراهم می کند تا بتوانید انتظارات مشتری را برآورده کرده و از آنها فراتر بروید و شهرت خود را بهبود بخشید.

عملکرد پیشرفته و کاهش هزینه ها:

IATF 16949 به شما کمک می کند تا به طور مداوم فرآیندهای خود را بهبود ببخشید ، در نتیجه افزایش راندمان و هزینه کمتری داشته باشید. این استاندارد بر بهبود بهره وری در زنجیره تأمین تمرکز دارد.

مدیریت ریسک بهبود یافته:

تمرکز مشخصات بر مدیریت ریسک به مشاغل کمک می کند تا درک خود از خطرات را بهبود بخشند و آن خطرات را به حداقل برسانند. این امر تا حدودی با افزایش قابلیت ردیابی و سازگاری محصول و خدمات انجام می شود.

کیفیت سازگارتر:

IATF 16949 به عنوان یک استاندارد مدیریت کیفیت ، به شما کمک می کند تا یک سیستم مدیریتی عالی داشته باشید. این سیستم قوام ، شایستگی و کنترل را در کل زنجیره تأمین امکان پذیر می کند و محصولاتی برجسته و مداوم را ارائه می دهد .

چگونه می توانید با IATF 16949 سازگار شوید؟

دستیابی به انطباق با سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو نیاز به تلاش اساسی دارد. شرکت شما باید الزامات استانداردها را مورد مطالعه قرار داده و فرآیندهای خود را برای رعایت آنها تغییر دهد. با این وجود دستیابی به گواهینامه ارزش وقت و تلاش لازم را دارد.

مهم است که به یاد داشته باشید IATF 16949 مکمل ایزو 9001 است. برای دریافت گواهینامه به IATF 16949 ، شما همچنین باید الزامات ISO 9001 را رعایت کنید. لزوماً نیازی به کسب گواهینامه دوم ایزو 9001 ندارید ، اما شما این کار را انجام می دهید. باید تمام تعهدات خود را رعایت کند. اگر قبلاً دارای گواهینامه ISO 9001 فعلی هستید ، فقط باید به قطعات IATF 16949 که مخصوص صنعت خودرو است توجه کنید. در غیر این صورت ، شما باید الزامات هر دو استاندارد را در نظر بگیرید.

برای دستیابی به انطباق ، شما باید یک برنامه عملی را تنظیم کنید. در اینجا چند مثال از مراحل عملی برای دستیابی به آن هدف آورده شده است.

مطالعه الزامات:

اولین قدم مطالعه الزامات هر دو ISO 9001: 2015 و IATF 16949: 2016 است. ممکن است شما در مورد منابع آموزشی و ممیزی داخلی که به شما در آشنایی با استانداردها کمک می کند ، گزینش کنید.

انجام تجزیه و تحلیل شکاف:

در مرحله بعدی ، یک تجزیه و تحلیل شکاف را انجام دهید ، که شامل مقایسه فرایندها و استانداردهای فعلی سازمان شما با آنچه در IATF 16949 شرح داده شده است ، می باشد. اگر اینطور نیست ، باید به آن رسیدگی کنید.

آماده سازی برای اجرای:

سپس ، از نتایج تجزیه و تحلیل شکاف استفاده کنید تا برنامه ای را برای اجرای استانداردهای جدید هدایت کنید. حتماً اهداف خاص و قابل اندازه گیری متناسب با نیازهای سازمان خود را شناسایی کنید.

آموزش پرسنل:

در مرحله بعدی ، پرسنل درگیر در روند اجرای را شناسایی کنید. این افراد باید آموزش جامع درباره استانداردها و برنامه اجرای آنها را دریافت کنند. اطمینان حاصل کنید که آنها درک کاملی از نقش خود با چارچوب برنامه دارند.

اجرای طرح:

اکنون باید آماده باشید تا برنامه خود را عملی کنید. هر مشکلی که در حین اجرا به وجود می آید را برطرف کنید و در صورت لزوم استراتژی خود را تنظیم کنید. حتماً تمام تغییرات را به درستی مستند کنید.

انجام ممیزی داخلی:

در مرحله بعد ، ممکن است مایل باشید قبل از برنامه ریزی حسابرسی رسمی رسمی خود ، ممیزی داخلی را انجام دهید. ممیزی داخلی می تواند به شما در شناسایی مناطقی که ممکن است از دست داده باشید کمک کند و اطمینان حاصل کند که آماده حسابرسی صدور گواهینامه خود هستید.

برنامه ریزی ممیزی صدور گواهینامه خارجی:

سرانجام ، می توانید برای انجام ممیزی های رسمی صدور گواهینامه با یک نهاد صدور گواهینامه IATF تماس بگیرید.

پیاده سازی

جهت کسب اطلاع از مراحل پیاده سازی استاندارد IATF16949 بر روی دکمه ذیل کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *