اخذ استاندارد ایزو

اخذ گواهینامه ایزو 14001 | ایزو 14001 | اخذ ایزو | مشاور14001

مقدمه

راههای زیادی برای اجرای سیاست مدیریت محیط زیست در سراسر کشور وجود دارد ، اما بهترین راه، اخذ گواهینامه ایزو 14001  با همیاری یک تیم مشاوره قوی می باشد .تأثیر مدیریت سازمان شما بر محیط زیست باید اولویت اصلی کسب و کار شما باشد بدون در نظر گرفتن صنعتی که در آن کار می کنید. یک سیستم مدیریت محیط زیست چارچوبی برای ایجاد سیاست ها و تغییرات فرآیندی است که به شما در بهبود عملکرد محیط زیست کمک می کند. اخذ گواهینامه ایزو 14001  علاوه بر بهتر بودن برای محیط زیست می تواند کنترل بیشتری بر هزینه ها و سایر مزایای ملموس برای شما فراهم کند.

استاندارد ایزو 14001

ایزو 14001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات مربوط به  سیستم مدیریت محیط زیست را مشخص می نماید. این استاندارد چارچوبی را فراهم می کند که یک سازمان می تواند برای ایجاد الزامات عملکرد زیست محیطی ، از آن پیروی نماید. ایزو 14001 بخشی از استانداردهای خانواده ایزو 14000 در مدیریت محیط زیست  می باشد. ادغام آن با سایر استانداردهای سیستمهای مدیریت ، که معمولاً ایزو 9001 میباشد ، می تواند در دستیابی به اهداف سازمانی بیشتر کمک کند. سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) یک سیستم مدیریت زیست محیطی را به عنوان “بخشی از سیستم مدیریتی که برای مدیریت جنبه های زیست محیطی ، انجام تعهدات مربوط به انطباق ، و مقابله با چالش ها و فرصت ها” تعریف می شود.

فرایند صدور گواهینامه ایزو 14001

روند صدور گواهینامه استاندارد با تصمیم شرکت برای برآورده کردن الزامات استاندارد ایزو14001 آغاز می شود. سپس با کمک مشاوران به پیاده سازی الزامات و مستندات استاندارد در سازمان خود می پردازد.  ارزیابی اولیه شامل شناسایی عدم انطباق ، نقاط قابل بهبودیست که می تواند نیازمندی ها و تدوین اسناد لازم را تأمین کند.

اسناد شامل الزامات و دستورالعمل های اساسی است که باید مطابق با فعالیت های کسب و کار فعلی باشد. پس از تحقق همه الزامات ، ممیزان شرکت گواهینامه دهنده فراخوانده می شوند تا استاندارد پیاده سازی شده را ارزیابی کنند تا مشخص نمایند که آیا این الزامات ایزو 14001 به درستی پیاده سازی شده است یا خیر. پس از ممیزی و تایید شرکت گواهینامه دهنده بر اجرای الزامات استاندارد در سازمان ، سازمان،  گواهینامه ایزو14001  را دریافت می نماید و اثبات مینماید سیستم مدیریت زیست محیطی قابل قبول است.

با این حال ، صدور گواهینامه یک تلاش یکباره نیست. مطابق الزامات این استاندارد ، سیستم مدیریت زیست محیطی ایجاد شده باید بطور مرتب حفظ و بهبود یابد. مرجع صدور گواهینامه با سازمان توافق می نماید که پس از اتمام ممیزی روند استاندارد بصورت مداوم بهبود خواهد یافت. این امر پس از تمدید قرار داد با مشاوران پیاده سازی استاندارد در صورت نیاز سازمان صورت گرفته و روند بهبود مستمر و نگهداری از استاندارد پیاده سازی شده صورت می پذیرد. 

این روند شامل یک چرخه 3 ساله خواهد بود که ممیزی های بعدی قسمت های مورد نیاز سیستم را مورد بررسی قرار میدهد . مطابق توافقی که با شرکت صورت گرفته است ، ممیزی های مربوط به نگهداری، بسته به شرایط مورد نیاز می تواند یک بار در سال یا بیشتر برگزار شود. هر یک از جنبه های سیستم حداقل در طول 2 سال از ممیزی های نگهداری حداقل یکبار مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر در پایان 3 سال ، این شرکت بخواهد گواهینامه ایزو 14001 خود را حفظ کند ، مجبور به انجام چرخه دیگری برای اعتبار سنجی خواهد شد که یک بار دیگر کل سیستم خود را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

مزایای صدور گواهینامه ISO 14001

ایزو 14001 یک استاندارد توافق شده بین المللی است که الزامات یک سیستم مدیریت زیست محیطی را تعیین می کند. این استاندارد کمک می کند تا سازمان ها با استفاده کارآمدتر از منابع و کاهش ضایعات ، به دست آوردن مزیت رقابتی و اعتماد ذینفعان ، عملکرد زیست محیطی خود را بهبود بخشند.

نتیجه گیری :

ایزو 14001 بدون توجه به اندازه ، نوع و ماهیت در هر سازمانی قابل اجرا است و در مورد جنبه های زیست محیطی فعالیت ها ، محصولات و خدماتی که سازمان تعیین می کند ، اعمال می شود و با در نظر گرفتن چشم انداز چرخه حیات می تواند کنترل یا تأثیر بگذارد. ایزو 14001 معیارهای خاص عملکرد محیطی را بیان نمی کند.

ایزو 14001می تواند بطور کامل یا جزئی برای بهبود سیستماتیک مدیریت محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد. ادعاهای انطباق با ایزو 14001 ، با این حال ، قابل قبول نیست ، مگر اینکه کلیه الزامات آن در سیستم مدیریت زیست محیطی یک سازمان گنجانیده شده باشد و بدون محرومیت برآورده شود.

گروه مشاوران مدیرفا از تخصص و مهارت خود در راستای درک و پیاده سازی ایزو 14001 درکنار شما صاحبان کسب و کار خواهند بود. ما به شما اطمینان خواهیم داد که سیستم شما بهترین ها را برای کسب و کار و مسائل زیست محیطی  شما فراهم می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.