استاندارد ایزو

گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو بیانیه ای برای ذینفعان ، کارمندان و مدیریت ارشد یک سازمان می باشد با این مفهوم که کسب و کار شما در راستای دستیابی به اهداف شرکت خود با یک چارچوب مشخص عمل می نماید. این اهداف شامل رضایت مشتری ، بهبود تولید یا اهداف محیطی و غیره می باشد. در سازمان ها اخذ گواهینامه ایزو به تنهایی و بدون همراهی یک گروه مشاورمتخصص کاری بسیاردشوار می باشد

بسیاری ازمناقصات بخش دولتی و خصوصی از گواهینامه ایزو به عنوان پیش شرط لازم برای انتقال به مرحله بعدی یا به عنوان یک فیلتر برای حذف شرکتها از روند مناقصه استفاده می کنند. با دستیابی به گواهینامه ایزو که مشتریان شما به آن اهمیت می دهند ، اطمینان حاصل می کنید که شما با رقبای بالقوه خود در یک سطح رقابتی قرار دارید و شانس خود را برای پیروزی در مناقصه با موفقیت بهبود می بخشید.

گواهینامه ایزو تأیید می کند که یک سیستم مدیریتی ، فرآیند تولید ، خدمات یا رویه اسناد و مدارک دارای کلیه الزامات استاندارد سازی و تضمین کیفیت می باشد.  ایزو (سازمان بین المللی استاندارد سازی) یک سازمان بین المللی مستقل ، غیر دولتی و بین المللی است که استانداردهای لازم را برای اطمینان از کیفیت ، ایمنی و کارآیی محصولات ، خدمات و سیستم ها ایجاد می کند.

گواهینامه های ایزو در بسیاری از زمینه های صنعت ، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا دستگاه های پزشکی و مدیریت انرژی وجود دارد. استانداردهای ایزو برای اطمینان از ثبات در کار هستند. هر گواهینامه دارای استانداردها و معیارهای جداگانه ای است و به صورت عددی طبقه بندی می شود.

هزینه گواهی ایزو

هزینه صدور گواهینامه ایزو به اندازه یک سازمان وتعداد پرسنل و سطح عملکرد شرکت در قبال فرآیندها و رویه ها بستگی دارد. اگر تصمیم دارید بیش از یک استاندارد را همزمان اجرا کنید ، برخی هزینه های ترجیحی نیز در دسترس است. مدیرفا یک سازمان هزینه ثابت می باشد ، به این معنی که وقتی ما و شما در یک جلسه  با همدیگر ملاقات کرده ودر مورد الزامات خود با گروه مشاوران مدیرفا صحبت نمودیم ،ما یک پیشنهاد هزینه بصورت رسمی برای شما ارسال می نماییم . مدیرفا هیچ مبلغ اضافه تر از آنچه که مشخص گردیده بود دریافت نمی نماید بنابراین از ابتدا هزینه های خود و روش پرداخت را مطلع خواهید شد.

پس از اینکه پیشنهادات ما و تعداد متغیرهایی که می توانند بر هزینه اجرای آنها تأثیر بگذارد مورد تأیید قرار گرفت ،در این مرحله ما تمایل داریم تا با مشتریان بالقوه خود ملاقات داشته باشیم تا قبل از تعیین هزینه با آنها کمی بهتر اشنا شویم.

مدت زمان دستیابی به گواهینامه ISO

هدف ما یک دوره تحویل 6-8 هفته ای میباشد ، اما باز هم این می تواند در سازمان متفاوت باشد. ما هرگز روند را به تاخیر نمی اندازیم ، اما می فهمیم که ممکن است مشکلاتی صورت پذیرد که  بدان معنا باشد که شما به تأخیر اندکی احتیاج دارید که این امر برای مشاوران سازمان امکان پذیر خواهد بود. اما برای کسانی که به دنبال دستیابی به گواهینامه در اسرع وقت هستند ، ما تلاش خواهیم کرد تا گواهینامه مدنظر را در بازه های زمانی تعیین شده بدست آورند.

اخذ گواهینامه ایزو

اصول اخلاقی گروه مشاوران مدیرفا بر این مبنا می باشد که روند کار را برای شما صاحبان کسب و کار و ذی نفعانتان، تا حد امکان حفظ نماید. ما ارزیابی اولیه شرکت را انجام می دهیم تا ببینیم شرکت در حال حاضر در رابطه باپیاده سازی سیستم ایزو انتخاب شده در کدام مرحله قراردارد. از این رو ما یک سری توصیه ها یی را برای سازگار شدن با آنچه باید پیاده سازی شود انجام می دهیم (ما هیچ رویه اصلی را تغییر نمی دهیم مگر اینکه کاملاً لازم باشد).

سپس مدیرفا طرحی را برای اجرا و پیاده سازی الزامات استاندارد مدنظرتوصیه و تهیه می نماید ودر اجرا و پیاده ساری ان در کنار سازمان شما خواهد بود (که طی 6 تا 12 ماه آینده تکمیل خواهد شد)

پس از پیاده سازی استاندارد، ممیزی خارجی صورت می پذیرد که پس از سپری کردن موفقیت امیز ممیزی شما قادر به کسب گواهینامه استاندارد خواهید بود. این سیستم ها بر روی بهبود مستمر متمرکز هستند ، بنابراین در صورت تمایل به همکاری مجدد پس از اخذ گواهینامه ما به طور مرتب ازسازمان شما بازدید خواهیم نمود تا اطمینان حاصل کنید که با اجرای توصیه ها در مسیر بهبود مستمر هستید و درطی سال برای صدور گواهینامه مجدد آماده هستید.

مراحل اخذ گواهینامه در سازمان

قبل از صدور گواهینامه ، ابتدا باید فرآیندهای تولید خود را تدوین و مستند سازی کنید ، با اجرای روشهای صحیح تا اطمینان حاصل کنید که می توانید استانداردهای کیفیت خود را حفظ نمایید.

در اینجا چهار مرحله اساسی برای تبدیل شدن به یک تجارت دارای گواهینامه ISO ارائه شده است.

1. سیستم مدیریت خود را توسعه دهید

فرآیندهای اصلی یا کاری خود را مشخص کنید.
مستندات و الزامات را برای کسانی که نیاز به دسترسی به اطلاعات دارند ، بررسی ، تأیید و توزیع کنید.

2. سیستم خود را پیاده سازی کنید

اطمینان حاصل کنید که مراحل آنگونه که در الزامات استاندارد شما شرح داده شده است انجام می شود.
اطمینان حاصل کنید که کارمندان به درستی برای کارهایی که انجام می دهند آموزش داده شده اند.
ایجاد سیستم های گزارشگری مؤثر برای پوشش بازرسی ، آزمایش ، اقدامات اصلاحی ، اقدامات پیشگیرانه ، جلسات بازنگری مدیریت ، نظارت بر اهداف ، تکنیک های آماری و غیره.
تأثیر فرآیندهای خود را از طریق استفاده از داده های قابل اندازه گیری ، در صورت امکان ، کنترل کنید.
برای بهبود در زمینه های مورد نیاز ، بررسی و اقدام نمایید.

3. ممیزی داخلی

انجام ممیزی و بررسی روندها  برای انطباق و اثربخشی ان که تأیید می کندسیستم شما مؤثر است. 
نقاط قوت و ضعف سیستم مدیریت را شناسایی و گزارش دهید.
اقدامات اصلاحی و  پیشگیرانه را طبق نیاز انجام دهید.

4- ممیزی خارجی

یک شرکت گواهینامه دهنده معتبر با مشورت مشاور سازمان خود پیدا کنید 
برای اطمینان از مطابقت با استاندارد قابل اجرا ، اسناد سیستم مدیریت خود را برای بررسی ارسال کنید.
برای تأیید اینکه الزامات سیستم صحیح پیاده سازی شده و سیستم مدیریتی به طور مؤثر اجرا می شود ، اماده ممیزی خارجی شوید .

مرحله 5: گواهینامه

پس از انجام ممیزی خارجی از سوی شرکت گواهینامه دهنده و تایید ممیز ،گواهینامه شما صادر می گردد.

مزایای داشتن گواهینامه ایزو

پاسخگوی نیاز مشتری

برآورده کردن نیاز مشتری یکی از مزایای ایزو است. مشتریان برای انجام کار با یک شرکت که دارای گواهینامه ایزو می باشد، سختگیرانه هستند و معمولاً به چنین سازمان هایی وفادار هستند. با داشتن گواهینامه ایزو ، مشاغل نه تنها از مزایای کوتاه مدت استفاده می کنند ، بلکه باعث افزایش بازاریابی در بلند مدت می شوند. با داشتن گواهینامه ایزو ، یک شرکت می تواند کیفیت را از طریق بهبود مداوم در آغوش بگیرد. نکته قابل توجه ، یکی از اهداف اصلی سیستم های مدیریت کیفیت ، رضایت مشتری است.

مشتری بیشتر ، درآمد بیشتر

هنگامی که یک کسب و کار دارای گواهینامه ایزو می باشد ، آنها می توانند گواهینامه کیفیت خود را تبلیغ کنند و همچنین به درخواست ها و نیاز های شرکت ها پاسخ دهند . از آنجا که ایزو گواهینامه ها و استانداردهای لازم را ارائه می دهد که در سطح جهانی قابل قبول است ، مشاغل این فرصت را دارند که فرصت های بازار جدیدی را به کار گیرند که قبل از اینکه گواهینامه ایزو نتوانند با آنها کار کنند.

بهبود شرکت و کیفیت محصول

یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) مستلزم استانداردهای کیفیت است.  این گواهینامه باعث افزایش استانداردهای کیفیت در هر فرایند و هر محصول می باشد. کیفیت را می توان مطابق با الزامات تعیین شده پیاده سازی نمود. بنابراین ، یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو به خوبی توسعه یافته و با کارآیی ، تجارت شما را در مسیر افزایش کیفیت قرار خواهد داد.

افزایش رضایت مشتری

گواهینامه ایزو باعث می شود انچه که شما تولید می کنید  انتظار مشتری را براورده سازد. شما نه تنها شرایط تعیین شده را برآورده خواهید کرد ، بلکه بسیاری از نیازهای ضمنی مشتری را نیز برآورده خواهید کرد. گواهینامه ایزو به منظور کاهش شکایات مصرف کننده و انجام کارهای بیشتر برای رفع شکایات پیش آمده است. یک کسب و کار دارای گواهینامه ایزو از یک سیستم مدیریت کیفیت کارآمد بهره می برد و به خودی خود می تواند آنچه مشتری ها انتظار دارند و آن را ارائه می دهد ، افزایش دهد و رضایت کلی مشتری را افزایش دهد.

توسعه فرهنگ حرفه ای

مشاغلی که به طور مؤثر قادر به اخذ گواهینامه  ایزو باشد ، قادر به توانمندسازی کارمندان خود است. گواهینامه های ایزو دارای دستورالعمل های شفاف و مختصر در مورد توضیحات شغلی و اهداف كیفیت را برای كارمندان شما فراهم می آورد. این ابزارها به عنوان دستورالعمل ها و مراحل کار و همچنین بازخورد سریع و عملکردی در مورد عملکرد کارمندان و معیارهای پردازش کار می کنند.

استاندارد های ایزو برای سهولت روند دستیابی به محصولات با کیفیت و سازگار ایجاد شده است. این امر از طریق سیستم های مدیریت کیفیت برای انواع سازمان ها با هدف نظارت بر پیشرفت یک سرویس یا محصول با عبور از هر مرحله از تولید انجام می شود. 

افزایش اعتبار و شناخت

گواهینامه ایزو توسط سازمان بین المللی استاندارد صادر می شود و در سراسر جهان پذیرفته می شود. بنابراین ، داشتن گواهینامه ایزو باعث افزایش ارزش شرکت شما در برابر رقبا می شود و همچنین باعث افزایش وضعیت شما در بین مشتریان می شود.

بهبود قوام

گواهینامه ایزو به شما کمک می کند تا کنترل فرایندهای کاری خود را افزایش دهید و هرچه بیشتر تجارت خود را کنترل کنید ، قوام شما بیشتر می شود. افزایش قوام بدان معنی است که مشتریان شما هر بار که می توانند با شما تجارت کنند ، همان خدمات یا همان محصولات را دریافت می کنند

 

نتیجه

گواهینامه ایزو تأیید می کند که یک سیستم مدیریتی ، فرآیند تولید ، خدمات یا رویه اسناد و مدارک دارای کلیه الزامات استاندارد سازی و تضمین کیفیت می باشد.گواهینامه بر اساس کسب و کا ر شما متفاوت می باشد به عنوان مثال ایزو 13485 مخصوص تجهیزات پزشکی ، ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی و…… می باشد.

برای گروه مشاوران مدیرفا باعث افتخار است که در پیاده سازی تمامی استاندارهای ملی ، بین المللی ، سیستمی ومحصولی در کنار شما صاحبان کسب و کار باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *