استاندارد ISO45001

استاندارد ایزو 45001

استاندارد ایزو 45001

استاندارد ایزو 45001 برای کاهش عوامل موثر در ایجاد آسیب های جبران ناپذیر در کارمندان و مشاغل ایجاد شده است. الزامات آن نتیجه تلاش فراوان کمیته ای از کارشناسان مدیریت بهداشت و ایمنی است که از نزدیک، بسیاری از رویکردهای دیگر در مورد مدیریت سیستم – از جمله ایزو 9001 و ایزو 14001 را مورد بررسی قرار داده اند. علاوه بر این ، ISO 45001 برای دستیابی به بهداشت حرفه ای طراحی شده است و همچنین استانداردهای ایمنی مانند OHSAS 18001 و همچنین استانداردهای کار ، کنوانسیون ها و دستورالعمل های ایمنی سازمان بین المللی کار را شامل میشود.

به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی ، از جمله متخصصانی که در کمیته ISO کار کرده اند ، ISO 45001 یک پیشرفت مهم در دستیابی به بهداشت حرفه ایست. اکنون برای اولین بار در سطح بین المللی ، مشاغل در هر اندازه می توانند به یک چارچوب واحد دسترسی پیدا کنند که مسیر مشخصی را برای توسعه اقدامات بهتر و قوی تر در زمینه بهداشت و ایمنی شغلی در اختیار شما قرار می دهد.

مزایای اجرای ایزو 45001

ایزو 45001 چارچوب مشخصی را برای مدیریت تعهدات نظارتی و قانونی خود ، از نظر صنعت و موقعیت مکانی در اختیار شما قرار می دهد. این امر مستلزم آن است که شما وظایف قانونی خود را با نیروی کار و سایر اشخاص ذی نفع مرور کرده و به آنها ارتباط دهید و آنها را در توسعه OHSMS خود درگیر کنید.

فواید:

رعایت دقیق تر قوانین بهداشت و ایمنی.

امکان تجارت جهانی و پیروی از قوانین بهداشت و ایمنی در هر کشور.

اعتماد و اطمینان به ذینفعان.

نیروی کار ایمن تر و با انگیزه ای که اولویت سلامت و ایمنی را دارد.

کاهش خطر حوادث در محل کار و بیماری هایی که منجر به جریمه و پیگرد قانونی و احتمال پایین آمدن حق بیمه می شوند.

استاندارد ایزو 45001

هدف ایزو 45001

ایزو 45001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات مربوط به یک سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی (OH&S) را با راهنمایی برای استفاده از آن مشخص می کند ، تا یک سازمان را قادر سازد تا عملکرد OH&S خود را در پیشگیری از آسیب و بهبود ایمنی و سلامتی بهبود بخشد.

مزایای اخذ ایزو 45001

چارچوب ایزو 4001 می تواند سازمانها را در زمینه ایمنی و بهداشت به سطح بعدی سوق دهد. چند مورد از مزایایی که سازمانهایی که اجرای این استاندارد را به دست می آورند عبارتند از:

ادغام آسان تر با سایر استانداردهای ایزو

افزایش آگاهی از خطرات OH&S

بهبود مداوم عملکرد OH&S

تضمین میکند که این سازمان یکی از امن ترین مکان ها برای کار است

بهبود توانایی در پاسخگویی به مسائل مربوط به رعایت مقررات

کاهش در کل هزینه های حوادث

کاهش زمان خرابی و هزینه های اختلال در عملیات

کاهش هزینه حق بیمه

کاهش غیبت و نرخ گردش مالی کارمندان

شناخت و دستیابی به یک معیار بین المللی که به نوبه خود بسیاری از مشتریان موجود و بالقوه را که نگران مسئولیت های اجتماعی خود هستند ، تحت تأثیر قرار می دهد

6 مرحله ساده برای اجرای ISO 45001

صدور گواهینامه به دلیل وجود خطوت قرمز برای بسیاری از افراد پیچیده به نظر می رسد ، اما حفظ لیست طولانی اسناد ، حداقل برای صدور گواهینامه OH&S کاملاً ضروری نیست!

در زیر یک روش ساده 6 مرحله ای برای شروع کار با یک سیستم مدیریت ایمن ، کامل و در عین حال ساده ارائه شده است!

مرحله 1- زمینه سازمان

شناسایی تأثیرات بیرونی و داخلی (افراد / سازمانها) بر سازمان شما ، اطمینان از داشتن شرایط لازم در سیستم خود برای برآورده کردن انتظارات آنها

مرحله 2- مدیران و کارکنان با هم سیاستگذاری می کنند و نقش ها و مسئولیت ها را تعیین می کنند

هر کس مسائل را با دیدگاه متفاوتی می بیند ، اگر همه افراد صرف نظر از سلسله مراتب در طراحی سیاست ها گنجانده شوند ، برنامه OH&S به شکلی مؤثرتر است.

مرحله 3- برای شناسایی خطرات و سپس کاهش این خطرات برنامه ریزی کنید

فرآیندهای موجود در تأسیسات / سازمان خود را مشخص کنید

خطرات موجود در فعالیت ها و همچنین فرد پاسخگو را برای این فرآیند ها مشخص کنید

خطرات را با کنترل کاهش دهید

منابع مورد نیاز برای اجرای کنترل ها را تعیین و از آن ها حمایت کنید

مرحله -4 لیست عملیات

تعیین وظایف برای برنامه ریزی منابع مورد نیاز ، آموزش و مستند سازی کنترل ها در محل.

مرحله 5- ارزیابی عملکرد

این مرحله برای ایزو 45001 بسیار مهم است. برای ارزیابی انطباق با کنترل های کاهش ریسک و اطمینان از اعتبار آنها ، با یک ممیزی داخلی شروع کنید.

مرحله -6 بهبود یابد

ایزو 45001 به بهبود مستمر توسط:

پرداختن به حوادث

یافتن علل ریشه ای

به روزرسانی با اطلاعات و الزامات جدید

نتیجه گیری:

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ایزو 45001 راهی برای انجام کارهایی است که در درجه اول کارمندان و ذینفعان اصلی شما را از آسیب محافظت می کند. این کارکنان را در برابر بهداشت بد ناشی از کار و یا بدتر شدن در اثر حوادث محافظت می کند. علاوه بر این ، این امر نقش مهمی در اطمینان از ایمن بودن بازدیدكنندگان از اماكن شما ، مانند مشتریان و پیمانكاران دارد.

بهبود سیستم بهداشت و ایمنی به میزان مورد نیاز ایزو 45001 به شما کمک می کند خطرات سلامتی و ایمنی را پیش بینی و کنترل کرده و از آیین نامه ها پیروی کنید. با این کار باعث کاهش خطر دادخواهی ، بهبود بهره وری و اطمینان به مشتریان می شود.

تاثیر استاندارد ایزو 45001 در سازمان شما چگونه بوده است ؟ ایا استاندارد ایزو 45001 را در سازمان خود پیاده سازی کرده اید؟ گروه مشاوران مدیرفا با پیاده سازی بیش از 1200 پروژه در سطح کشور اماده ارائه مشاوره مدیریتی و پیاده سازی تمامی استاندارد ها برای شما صاحبان کسب و کار می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *