اخذ نشان استاندارد ملی ایران

استاندارد ملی ایران

اخذ نشان استاندارد ملی ایران

از آنجا که سازمان ملی استاندارد ایران متولی بازرسی کیفی و فنی کالاها و تولیدات شرکت های ایرانی است، عهده دار تدوین استانداردهای ملی ایران که به نام  ISIRI خوانده میشود هم بر اساس قانون می باشد.

استانداردهای ملی بسیاری در ایران توسط سازمان استاندارد تدوین گردیده اند که بررسی آنها، منجر به دریافت گواهی نامه استاندارد ملی ایران می شود. پس از آن یک شرکت یا یک نشان تجاری می تواند به روی محصولات خود نشان ملی استاندارد را بکار گیرد.

لازم به ذکر است که استاندارد ملی ایران برای همه ی محصولات موجود در بازار توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین نگریده است.در صورتیکه استاندارد ملی ایران برای یک محصول موجود باشد این استاندارد می تواند اجباری و یا تشویقی باشد.

استاندارد ملی اجباری

تولیدکنندگان و کارخانجاتی که شامل استاندارد ملی اجباری در ایران هستند ( از جمله مواد غذایی، بتن، شیرآلات بهداشتی،پروفیل UPVC، لوله و اتصالات،شیرالات ساختمانی و … ) می بایست فورا به پیاده سازی استاندارد ملی و دریافت نشان استاندارد ملی ایران اقدام کرده و پس از دریافت این نشان به نحوی که از طرف مصرف کننده قابل رویت باشد، آن را به روی بسته بندی و محصول خود قرار دهند.

علاوه بر این، جهت صادرات، کالاها و محصولاتی که دریافت نشان ملی استاندارد برای آنها اجباری است، می بایست بر اساس قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران، جهت دریافت نشان ملی استاندارد ملی ایران اقدام نمایند.بدیهی است خروج محصولات شامل استاندارد ملی اران از مرز های کشور منوط به داشتن استاندارد ملی ایران میباشد و همچنین پس از خروج محصول ، ورود به هر کشور نیز بر اساس قوانین گمرک کشور مقصد خواهد بود.

استاندارد ملی تشویقی

محصولاتی که معمولا استاندارد ملی آنها هنوز رای کافی جهت تصویب اجباری بودن را دریافت نکرده است و یا اینکه به تازگی تهیه شده اند به عنوان استاندارد ملی تشویقی در نظر گرفته می شوند.طبیعتا تولید محصولاتی که استاندارد ملی شان تشویقی است بدون دریافت نشان استاندارد ملی ایران منعی نداشته و غیر قانونی نخواهد بود و پس از اجباری شدن استاندارد ملی ، برای همه تولید کنندگان الزامی خواهد شد.

اگر استاندارد برای محصول ما وجود ندارد:

در صورت عدم وجود استاندارد ملی ایران برای محصول شما در کشور ، بسته به نوع محصول، نوع مشتری شما و مقصد و منظور شما از دریافت استاندارد مشاوران ما در مدیرفا استاندارد مناسب شرایط شما را گزینش مینمایند. یکی از پرکاربردنرین و  مناسب ترین روش ها جهت تایید کیفیت محصول و ارائه به مشتریان در این شرایط ،  اخذ CE و یا گواهینامه محصول اروپا می باشد. 

مراحل اخذ استاندارد ملی ایران:

مشاورین مدیرفا در کنار شما هستند از ابتدای درخواست دریافت نشان استاندارد ایران تا لحظه پایان و اخذ نشان استاندارد. در این بین فعالیت های اجرایی و پیگیری و همچنین مدارک و الزامات فنی مورد نیاز توسط مشاورین مدیرفا تهیه گردیده و همچنین یک نفر از پرسنل سازمان محترم کارفرما نیز به طور کامل آموزش میبیند. مسیر دریافت گواهینامه نشان استاندارد ملی ایران به طور متوسط 4 ماه به طول می انجامد و این در شرایطی است که سازمان دارای نام تجاری ثبت شده ( برند ) ، مجوز فعالیت ، یک مسئول فنی و تجهیزات آزمایشگاه مورد نیاز استاندارد مرتبط باشد.

مشاورین ما با افتخار آماده پاسخگویی به پرسش ها و ابهامات شما درمورد اخذ نشان استاندارد ملی ایران هستند.