سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو سازی

سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودروسازی

چشم انداز اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت و تأیید آن مطابق با IATF16949: 2016 می تواند بسیار زیاد به نظر برسد. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، برای مرور کلی درباره 12 قدم مورد نیاز برای انجام موفقیت آمیز پیاده سازی استاندارد  IATF16949 ، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مراحل پیاده سازی استاندارد IATF16949 

1. پشتیبانی را از مدیریت دریافت کنید :

در ابتدای امر، شما باید در زمینه فروش خود به سمت مدیریت برتر کار کنید تا به آنها نشان دهید که پیاده سازی IATF16949 برای کسب و کار شما مهم است. بدون حمایت آنها ، پیاده سازی استاندارد شما منجر به شکست می شود .

2. الزامات سیستم مدیریت کیفیت را مشخص کنید :

شما می بایست هرکدام از الزاماتی را که در سیستم مدیریت کیفیت مورد توجه قرار می گیرد را شناسایی کنید. بدیهی است که این فعالیت ها نه تنها شامل الزامات استاندارد IATF16949 می باشد ، بلکه قوانین و مقررات و الزامات مربوط به فرهنگ شرکت شما می باشد .

3. دامنه را تعریف کنید :

دامنه سیستم شما به مرزهای آن اشاره دارد. یعنی ، کدام مکان ها ، کدام پردازش ها ، کدام بخش ها در سیستم مدیریت کیفیت شما قرار می گیرد. دامنه می تواند کل شرکت شما باشد ، اما غالباً این کار ضروری نیست ، زیرا نمی خواهید مناطقی از سازمان خود را وارد کنید که بر مدیریت کیفیت شما تأثیر نگذارد .

4. مراحل خود را تعریف کنید :

شما باید رویه هایی را که مطابق با استاندارد IATF16949:2016 می باشد و همچنین هرگونه فرآیند یا مراحل اضافی که شرکت شما برای تأمین قوام و کیفیت لازم در نظر گرفته است را تعریف کنید . نکته مهم این است که تمام فرآیندهای کاری خود را تعریف کنید و تعامل آنها را در سازمان خود مشاهده کنید ، در اینجاست که مشکلات تمایل به بروز پیدا می کنند.

5.  این فرایندها و رویه ها را پیاده سازی کنید :

اکنون باید تمام این مراحل را به پیاده سازی کنید . به احتمال زیاد ، برخی از این موارد قبلاً پیاده سازی شده اند. برای رعایت استانداردهای جدید ، می بایست آن ها اصلاح گردند .

 
استاندارد IATF16949

6.  دسترسی به برنامه های آموزش و آگاهی را فراهم کنید :

یک سیستم مدیریت کیفیت فقط به اندازه کارمندانی که در آن کار می کنند موثر است. اگر آنها از سیستم مدیریت کیفیت شما آگاهی نداشته باشند یا از نحوه قرار گرفتن آنها در سیستم ، انتظار نمی رود روندهای جدید را دنبال کنند. اطمینان حاصل کنید که در مورد استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو ، مزایای آن برای شرکت و کارمندان و هرگونه تغییر در روند کارمندان ، آموزش ارائه داده اید .

7. سازمان گواهینامه دهنده  مناسب را انتخاب کنید :

انتخاب سازمان گواهینامه دهنده می تواند تقریباً به اندازه تمام فعالیت هایی انجام گردید مهم باشد. نهاد صدور گواهینامه مسئولیت ورود به شرکت شما را برای ممیزی سیستم مدیریت کیفیت شما و تعیین اینکه آیا با الزامات استاندارد IATF 16949: 2016 مطابقت دارد یا خیر ، مؤثر است یا نشان می دهد که آیا این مؤثر است یا خیر؟ قبل از تصمیم گیری می خواهید با چندین نهاد صدور گواهینامه صحبت کرده و مراجع آنها را مرور کنید.

8. سیستم مدیریت کیفیت را عملی کنید و سوابق را جمع کنید :

شما مراحل جدید و به روز شده خود را به مرحله پیاده سازی رسانده اید ، بنابراین اکنون باید مدتی را برای کار با سیستم مدیریت کیفیت بگذرانید تا بتوانید رکوردها را جمع آوری کنید. این سوابق در ممیزی صدور گواهینامه لازم خواهد بود تا ثابت کند که فرآیندهای شما مؤثر هستند ، شرایط مورد نیاز برای آنها را برآورده می کنند ، و در صورت نیاز بهبود می یابند. بدنه صدور گواهینامه به شما می گوید قبل از اینکه QMS شما را به اندازه کافی بالغ در نظر بگیرد ، معتقد است که چقدر باید این کار را انجام دهید.

9. ممیزی داخلی را انجام دهید :

اما ، قبل از رسیدن نهاد صدور گواهینامه ، ابتدا باید فرآیندهای خود را در داخل ممیزی کنید. این فرصت شما برای تأیید این است که هر فرآیند همان کاری را که انجام می دهد انجام می دهد و در صورت بروز هرگونه مشکلی ، می توانید از روند اقدامات اصلاحی خود برای رفع آنها استفاده کنید.

10. بررسی مدیریت را انجام دهید :

این کافی نیست که مدیریت شما در حین اجرای IATF 16949 پشتیبانی را نشان دهد – آنها همچنین باید درگیر نگه داشتن سیستم مدیریت کیفیت باشند. این وظیفه مدیریت است که داده های مورد نیاز و نتایج حاصل از فعالیت های QMS را مورد بررسی قرار دهد تا تأیید کند که هر فرآیند دارای منابع مورد نیاز برای مؤثر بودن و نشان دادن پیشرفت است.

11. اقدامات اصلاحی انجام دهید :

اگر در هنگام جمع آوری سوابق ، ممیزی داخلی یا بررسی مدیریت مشکلی مشاهده شد ، باید علت اصلی را بررسی کرده و برای اصلاح آن اقدام کنید. این روش اصلی شما برای اطمینان از بهبود مستمر است که یک ویژگی اصلی سیستم مدیریت کیفیت دارای گواهی IATF 16949 به شمار می رود .

12.  ممیزی صدور گواهینامه :

پس از اتمام 11 مرحله قبلی ، وقتی احساس می کنید آماده هستید ، نهاد صدور گواهینامه برای انجام ممیزی صدور گواهینامه به سازمان شما وارد می شود. این ابتدا به مقایسه برنامه ها ، فرایندها و رویه های سیستم مدیریت کیفیت شما با الزامات استاندارد IATF16949:2016 می انجامد. اگر هرگونه شکافی توسط ممیز یافت و گزارش شود ، باید به آنها رسیدگی کنید و شواهدی از اصلاح آنها نشان وی دهید .

در مرحله بعد ، هنگامی که سیستم خود را برای مدت زمان مورد نیاز بهره‌برداری کرده باشید ، ممیزان برای ممیزی اصلی بازخواهند گشت ، وقتی آنها سوابق جمع آوری شده خود را با برنامه های شما و همچنین با الزامات استاندارد مقایسه خواهند کرد.

آنها می خواهند ببینند كه آیا شما از هر نوع عدم مطابقت یافت شده هنگام كاركرد سیستم مدیریت کیفیت خود ، در طی ممیزی داخلی یا در بررسی مدیریت مراقبت كرده اید یا خیر. در یک هفته ، تیم ممیزی گزارشی را ارائه می دهد که گزارش  آنها را نشان می دهد و اقدامات اصلاحی لازم را ارائه می دهد.

پس از پرداختن به این موارد ، و ممیزان رضایت دارند كه سیستم مدریت کیفیت شما شرایط را برآورده می كند ، آنها مجوز را توصیه می كنند.

مزایای پیاده سازی استاندارد IATF16949

اخذ استاندارد IATF16949 مزایا بسیاری زیادی برای سازمان شما به همراه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *