IATF16949

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو سازی

سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو ( استاندارد IATF16949:2016) چه مزایایی در سازمان به همراه دارد؟

سازمان های بزرگ و کوچک با کشف هزینه و کارآیی پس انداز ، از مزایای استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در صنعت خودرو به طور مستمر بهره مند می شوند . در اینجا توضیحاتی در مورد شش مزیت اصلی و دلایل اهمیت آن مطرح شده است که به بررسی این دلایل می پردازیم :

1. اعتبار و خود را بهبود بخشید :

از آنجا که IATF16949 یک استاندارد شناخته شده بین المللی است ، به پایه ای برای ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) در سرتاسر جهان تبدیل شده است و بسیاری از نیازهای قبلی را منتشر کرده است. هنگامی که یک شرکت به دنبال تأمین کننده است ، اغلب نیاز به داشتن سیستم مدیریت کیفیت بر اساس IATF 16949 برای در نظر گرفتن آن است. این امر به ویژه در صورتی که برای مشاغل موجود در صنعت خودرو رقابت می کنید ، اتفاق می افتد. دستیابی به صدور گواهینامه IATF 16949 در این موارد اغلب ضروری است.

2. برای تهیه صنعت خودرو واجد شرایط باشید :

این یکی از بخش های اصلی گواهینامه شرکتها در برابر IATF 16949 است. برای اینکه مشتریان بزرگی را از صنعت خودرو بدست آورید ، باید ثابت کنید که قادر هستید محصولات باکیفیت و بدون نقص و گواهی IATF 16949 را تهیه کنید.

3. بهبود رضایت مشتری :

یکی از اصول مدیریت کیفیت که پایه و اساس الزامات IATF 16949 است ، بهبود رضایت مشتری از طریق برنامه ریزی و تلاش برای تحقق به دستیابی نیازهای مشتری است.

با بهبود رضایت مشتری ، مشتریان بالفعل بیشتری را حفظ خواهید کرد ، زیرا رضایت مشتری کلید حفظ وفاداری مشتری می باشد و در نهایت چنین مشتریانی درآمد بیشتری را به همراه دارند.

4. ادغام بهتر فرآیند :

با نگاهی به فعل و انفعالات کلی فرآیند از طریق رویکرد فرآیند IATF 16949 ، شما قادر خواهید بود تا با سهولت بیشتری پیشرفت هایی در بهره وری و پس انداز هزینه پیدا کنید.

این کار با از بین بردن ضایعاتی که می توانند در صورت حفظ فرآیندها بدون دید ناکارآمدی که در حین انتقال فرآیند بوجود می آیند ، رخ دهد. همچنین می توان از روند بهتری برای هدایت کارآیی به سمت خطاهای کمتر و بازگرداندن در نتیجه استفاده کرد ، که می تواند موجب صرفه جویی در هزینه شود .

iatf16949

5. شواهد خود را برای تصمیم گیری بهبود ببخشید :

دومین اصل مدیریت کیفیت IATF 16949 لزوم استفاده از تصمیم گیری مبتنی بر شواهد است. با هدایت تصمیمات خود بر اساس شواهد و نه بر روی احساسات ، می توانید بیشتر به کار بردن منابع در مناطقی بپردازید که باعث بهبود کارآیی و افزایش پس انداز هزینه با آزمایش و خطای کمتر برای یافتن تصمیم صحیح می شوند. علاوه بر این ، با نظارت بر فرایندی که در حال پیشرفت هست ، خواهید دید که براساس داده ها چه میزان پیشرفت اتفاق افتاده است.

6. یک فرهنگ بهبود مستمر ایجاد کنید :

بهبود مداوم سومین اصل مدیریت کیفیت IATF 16949 است. با اتخاذ این فرهنگ برای بهبود فرایندها و بازده سازمانی خود ، کارآیی و صرفه جویی در هزینه را پیدا خواهید کرد ، از جمله استفاده از فرآیندهای سیستماتیک در هنگام بروز مشکلات به منظور کاهش تأثیر مشکل و سرعت بازیابی را افزایش دهید. با ساختن این روند مداوم و بهبود سال به سال ، این شرکت می تواند مزایای مداوم این امر را مشاهده کند.

7. ارتقا سطح کارمندان فعال :

کارمندانی که در بهبود فرایندهایی که با آنها کار می کنند درگیر هستند ، کارمندان مشتاق و فعال تری هستند. چه کسی بهتر از افرادی که روی این فرآیند کار می کنند ، به بهترین وجه مناطقی را که نیاز به پیشرفت دارند شناسایی کنند ، و در آزمایش و پیشبرد این پیشرفتها هنگام اجرای آنها کمک کنند؟ کارمندان مشغول کارآیی بیشتری دارند و به بهبود و صرفه جویی در شرکت کمک می کنند ، به خصوص وقتی که درک کنند کیفیت فرآیند به آنها بستگی دارد.

IATF 16949 راهی برای تعالی سازمان  :

ماهیت بین المللی IATF 16949 قبلاً مشخص شده است. اگر سازمان شما قبلاً ایزو 9001 را پیاده سازی کرده است و می خواهید سیستم مدیریت کیفیت خود را بهبود دهید ، IATF 16949 می تواند یک انتخاب منطقی باشد. حتی شرکت هایی که هیچ ارتباطی با صنعت خودرو ندارند ، ارزش این استاندارد و آنچه را برای این شرکت به ارمغان می آورند ، می شناسند ، بنابراین بسیاری از آنها شروع به اجرای برخی از ابزارهای اصلی ارائه شده توسط IATF 16949 می کنند.

اجرای و صدور گواهینامه IATF 16949 می تواند تلاش و منابع مالی زیادی را به همراه داشته باشد ، اما این شرکت را به خانواده شرکتهایی تبدیل می کند که در تلاش هستند و به موفقیت بیشتری دست می یابند که رقابت آنها در هنگام رضایت مشتری و مدیریت کیفیت باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.