صادرات و مجوز های صادرات

صادرات محصول و خدمات همواره یکی از مهمترین علاقه مندی های هر کسب و کار و صاحب کسب و کاری هست. به صورت ویژه در ایران با توجه به قیمت ارز های مختلف ، موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب ، در دسترس بودن منابع و مواد اولیه با قیمت مناسب ، نیروی کار حرفه ای و (متاسفانه) ارزان قیمت و … صادرات تکیه گاه مناسب سازمان برای بهبود وضعیت کسب و کار است. در این بین نقش استاندارد و مجوز صادرات بسیار پر رنگ می باشد. بدیهی است که جهت ورود به بازارهای بین المللی و صادرات هر کسب و کاری مستلزم اخذ مجوز ها و استاندارد مورد نیاز می باشد.

انواع مجوز های صادراتی:

در این مقاله مدیرفا سعی دارد تا مجوزهای صادرات از کشور ایران را بررسی نماید و بدیهی است که این مجوز ها در هر کشور فراخور قوانین آن کشور تغییر می نماید.

مجوز صادرات یا استاندارد مورد نظر برای صادرات را می توان به 2 دسته تقسیم نمود.

1- مجوز خروج محصول از کشور مبدا

2- مجوز ورود محصول به کشور مقصد

مجوز خروج محصول از کشور مبدا

در ایران سازمان ملی استاندارد متولی امر کیفیت می باشد. محصولاتی که از طرف سازمان ملی استاندارد ایران شامل استاندارد اجباری می باشند ، جهت خروج از کشور مستلزم اخذ نشان استاندارد ملی ایران ISIRI می باشند. بدیهی است جهت محصولاتی که استاندارد تشویقی در سازمان ملی استاندارد وجود دارد و یا هیچ استانداردی برای آنها وجود ندارد این موضوع مستثنی می گردند.

مجوز ورود محصول به کشور مقصد

مجوز ورود محصول به هر کشور مقصد تابع قوانین داخلی آن کشور ، قوانین منطقه ای ، قوانین قاره ای ، مذهبی و … می باشد.

به طور کلی نمی توان یک قانون کلی برای همه محصولات و همه کشور ها در نظر گرفت لیکن در ذیل به چند نمونه از استانداردهای مطلوب محصولات و کشورهایی که بیشتر هدف صادرات محصولات ایرانی هستند می پردازیم.

صادرات محصول به اروپا:

اروپا همواره یکی از بازارهای مورد علاقه ایرانیان بوده است.اروپا با توجه به جمعیت بالای قاره و ارزش ارز کشورها مقصد بسیار مناسبی برای صنعتگران می باشد. مجوزهای مورد نیاز برای صادرات محصول به اروپا را در ذیل بررسی می نماییم.

گواهینامه CE:

گواهینامه CE یکی از مهمترین و پرکاربردترین استانداردها و گواهینامه ها جهت صادرات محصول به اروپا می باشد. نکته مهم در زمینه گواهینامه CE آن است که این گواهینامه برای کلیه محصولات الزامی نیست و دسته یا دایرکتیوهای معلومی الزام اخذ گواهینامه CE برای صادرات به اروپا را دارند.

لیست دایرکتیوهای گواهینامه CE را در این صفحه مشاهده نمایید.

لیست دایرکتیوهای CE

به جز استاندارد CE استانداردهای دیگری نیز به فراخور کشور مقصد و نیز نوع محصول برای صادرات به اروپا الزامی می باشد.

گواهینامه EN در زمینه کیفیت محصول

گواهینامه GS

گواهینامه E – MARK در زمینه قطعات خودرو

از این سری استانداردها می باشد.

صادرات محصول به روسیه

گواهینامه GOST

روسیه یکی از مشتریان دائمی محصولات ایرانی است. گواهینامه GOST الزام فدراسیون روسیه و برخی از کشورهای شوروی سابق در زمینه صادرات می باشد.

صادرات به عراق

عراق هم یکی از کشورهای همیشه مشتری ایران بوده است. مجوز صادرات به عراق مستلزم بازرسی محموله می باشد. این بازرسی توسط شرکت های مختلف بر اساس قوانین گمرک عراق و مقصد محموله ( کرد نشین یا شیعه نشین ) متفاوت می باشد.

به صورت کلی هر مقصد صادراتی دارای الزام خاصی در زمینه ورود کالا می باشد. یک نکته بسیار مهم آن است که اخذ گواهینامه ایزو 9001 در سازمان  برای کلیه مقاصد صادراتی نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید و پیشنهاد مدیرفا این است که حتما قبل از شروع بازاریابی صادرات نسبت به اخذ گواهینامه ایزو اقدام فرمایید.

مشاورین ما در مدیرفا آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه اخذ گواهینامه مجوز صادرات به هر کشور مورد نظر شما می باشند پس با مشاورین ما تماس بگیرید.