تصمیم گیری داده محور چیست؟

تصمیم گیری مبتنی بر داده، فرآیند استفاده از نقاط داده و معیارها و برای هدایت تصمیمات استراتژیک تجاری شما است. به این معنی که تصمیمات اصلی را حذف می کنید و تصمیم گیری بر اساس تجربه و دانسته های افراد را کنار می گذارید و شروع به انتخاب هایی می کنید که با اهداف شرکت شما هماهنگ هستند.

ابزار هوش تجاری، تصمیم گیری مبتنی بر داده را با حفظ داده ها در دسترس همه افراد سازمان شما امکان پذیر می کند.

علم داده

اهمیت تصمیم گیری مبتنی بر داده

داده ها و تحلیل ها اساس رقابت را تغییر می دهند. شرکت های پیشرو از توانایی های خود نه تنها برای بهبود عملیات اصلی خود بلکه برای راه اندازی مدل های تجاری کاملاً جدید استفاده می کنند. نقش داده ها و تجزیه و تحلیل به طور فزاینده ای دیگر یک رشته مستقل نیست، بلکه به عنوان یک کاتالیزور برای استراتژی دیجیتال یا تحول است.

تا سال 2023، سواد داده به یک محرک ضروری برای ارزش تجاری تبدیل خواهد شد که با قرار دادن رسمی آن در بیش از 80 درصد از داده ها و استراتژی های تحلیلی و برنامه های مدیریت تغییر نشان داده می شود.

سال‌هاست که تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که تجزیه و تحلیل داده‌ها برای موفقیت کسب ‌وکار اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد و قابلیت‌های داده و تجزیه و تحلیل در سال‌های اخیر با ابزارهای خودکار جدید، ادغام ساده‌تر منابع داده، گزارش‌دهی لحظه ای، تجسم داده‌های تعاملی و موارد دیگر، جهشی بزرگ به جلو  داشته‌اند

مزایای تصمیم گیری مبتنی بر داده

برخی از مزایایی که شرکت ها هنگام ایجاد یک فرهنگ مبتنی بر داده مشاهده می کنند عبارت اند از:

-تصمیمات مطمئن: زمانی که بتوانید تاثیر تصمیمات خود را بهتر درک کنید، تصمیم گیری مطمئن تری خواهید داشت

-فعالیت زیاد: بینش های مبتنی بر داده می تواند به شما کمک کند فرصت های تجاری و تجربه های مشتری  را شناسایی کنید و به طور فعال نقاط ضعف محصول خود را قبل از تبدیل شدن به مشکلات جدی شناسایی کنید.

-دستیابی به موفقیت و طول عمر بیشتر: با نگرش منظم در مورد تغییرات یا روندهای بازار، سازمان ها چابک تر می شوند و می توانند منابع خود را برای موفقیت متمرکز و حداکثر کنند.

-آگاهی و شفافیت: همه افراد سازمان خود را از اهداف شرکت، رضایت مشتری و موارد دیگر آگاه کنید.

-پاسخ به چرایی: اطلاعات عمیق تری از تجربه های  مشتری خود به دست آورید، نقاط ضعف و نقاط قوت را شناسایی کنید تا توسط مشتری جذب شوید.

-شناسایی رشد درآمد های جدید: گره زدن دید شرکت به روندهای بازار می تواند به کشف جریان های درآمدی جدید کمک کند.

با این حال، این مزایا فقط به یک ابزار هوش تجاری مربوط نمی شود، برای رسیدن به این مزایا، باید فرهنگ داده محور را ایجاد کنید.

مدیریت داده محور

با گذشت زمان ، پیشرفت ها چشمگیرتر از قبل رخ می دهند ، بنیان پیشرفت ها همه بر اساس نیاز هایی صورت می گیرد که صاحبین کسب و کار و صنایع مختلف با تحلیل داده های خود به آن دست می یابند. در وان افزای انقلاب صنعتی چهارم و عصر چهارم کیفیت ، که دنیا در میانه این راه قرار دارد ، داده ها تبدیل به عناصری بنیادین برای سازمان تبدیل شده اند.

در همایش مدیریت داده محور با مباحث زیر آشنا می شویم:

داده محوری چیست؟

چرا سازمان باید داده محور باشد؟

داده محوری در سازمان های جهانی و ایران چه جایگاهی دارد؟

چگونه سازمان داده محور خواهد شد؟

چه زیر ساخت هایی برای داده محوری سازمان نیاز است؟

چه فرایند هایی می توانند داده محور باشند؟

مدیریت بر اساس داده ها چه نتایجی برای سازمان شما رقم می زنند؟

برای ثبت نام و مشاهده جزییات بیشتر همایش مدیریت داده محور روی لینک زیر کلیک نمایید

چگونه می توانید فرهنگ داده محور را به دست آورید؟

6 بخش کلیدی وجود دارد که می توانید هنگام ایجاد فرهنگ داده محور از آنها پیروی کنید:

رهبری

اگر یک ذهنیت مبتنی بر داده  توسط رهبری یک شرکت پذیرفته نشود  ، بعید است که برای بقیه سازمان نهادینه شود. به این دلیل که اتخاذ دیدگاه داده شامل تغییرات قابل توجهی در نحوه عملکرد هر بخش از یک تجارت است. ممکن است به این معنا باشد که کارمندان دیگر تصمیمات مدیران را بدون داده‌هایی که پشتیبان برنامه‌هایشان باشد، نمی‌پذیرند. در واقع مدیران زمانی را برای خود و کارمندانشان اختصاص می‌دهند تا مهارت‌های جدید داده را بیاموزند.

اعتماد

اعتماد یکی دیگر از اصول مهم در شرکت های داده محور است. همه بخش‌های یک شرکت، از کارگران گرفته تا مدیران اجرایی، باید اطمینان داشته باشند که داده‌ها دقیق و قابل اعتماد هستند.

تعهد

ایجاد یک فرهنگ مبتنی بر داده نمی تواند یک فرآیند کاملا منظم باشد. این امر بستگی به تعهد بلندمدت همه افراد سازمان دارد. برای اطمینان از این تعهد بلند مدت شرکت ها باید:

اطمینان حاصل کنند که تجزیه و تحلیل به تلاش های مهم تجاری مرتبط است.

داده ها را در اولویت مربیگری کارکنان قرار دهند.

مطمئن شوند که اهداف تیم همیشه برای سنجش عملکرد تیم وجود دارد

بر فناوری‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کنند تا داده ها همیشه در دسترس باشند.

علم داده چیست

معیارها

با توجه به این که تا این مرحله بر اهمیت داده ها و معیارها تمرکز کرده ایم، باید به خاطر داشته باشید که  فقط معیار مهم نیست بلکه شما باید بدانید که بر روی کدام داده ها تمرکز می کنید.

-شاخص های کلیدی عملکرد مناسب را برای اندازه گیری موفقیت انتخاب کنید – اگر شاخص های کلیدی عملکرد اشتباه را اندازه گیری کنید، هرگز پاسخ های مورد نیاز خود را دریافت نخواهید کرد.

-برای تعیین اهداف واقع بینانه، به داده های قبلی رجوع کنید.

-فناوری جدید مورد نیاز سازمان برای دسترسی و تجزیه و تحلیل داده ها را شناسایی کنید

-مدیران داده را مسئول اطمینان از داده های دقیق و دسترسی مناسب به سازمان تعیین کنید

سواد داده

تنظیم کار با داده ها به معنای تغییر نحوه عملکرد ما در فعالیت های روزانه است. این بدان معناست که افراد ممکن است مهارت‌های لازم برای هدایت داده‌ها را نداشته باشند.

توسعه یک طرح سواد داده در سراسر سازمان ها به معنای اطمینان از این است که کارکنان درک می کنند که داده ها به چه معناست و چگونه می توانند نمودارها بخوانند.

آموزش

داده ها تنها زمانی می توانند تأثیرگذار باشند که در فرآیند تصمیم گیری قرار گیرند. هدف واقعی این است که چگونه آنداده ها را به «بینش عملی» تبدیل کنیم:

-در حال حاضر چه ابزارهایی دارید یا باید به دست آورید؟

-آیا داده ها به راحتی در دسترس هستند؟

-آیا تیم تجسم داده ها را درک می کند؟

-آیا باید افراد خود سازمان را آموزش دهید یا باید فرد جدیدی را استخدام کنید

ذینفعان کلیدی در کسب و کار را بیابید که دید و طرز فکر مبتنی بر داده دارند، به آنها  آموزش سواد داده بدهید و آنها را برای ترویج فرهنگ داده محور در سازمان خود توانمند سازید

نمونه های تصمیم گیری مبتنی بر داده

تصمیماتی که ما هر روز برای محصولات و خدمات خود می گیریم بی پایان هستند! چگونه می توانید مطمئن شوید که این تصمیمات مبتنی بر داده هستند؟ در اینجا دو ​​نمونه آورده شده است:

1-به دنبال بهبود تجربه محصول هستید؟ به داده های برنامه های خود نگاهی بیندازید تا ببینید افراد در کجا با مشکل مواجه شده اند.

2-آیا می خواهید تغییری در وب سایت خود ایجاد کنید؟ بهتر است تغییرات را  فقط به این دلیل که فکر می کنید ایده خوبی هستند ایجاد نکنید. تست های A/B را اجرا کنید تا تجربیات مختلفی را در اختیار کاربران قرار دهید و ببینید چه نسخه ای بهترین عملکرد را دارد و بر اساس آن تصمیم خود را بگیرید!

مشاوران مدیرفا آماده ارائه خدمات و مشاوره در زمینه علم داده در سازمان شما هستند.

021-88761795

021-88764867