گواهینامه ایزو

گواهینامه استاندارد

گواهینامه ایزو

اخذ گواهینامه استانداردهای ایزو نشان دهنده پایبندی سازمان به الزامات استاندارد ایزو و الزامات قانونی مقرراتی و سایر الزامات مرتبط می باشد. به این معنی که سازمانها پس از اجرای کلیه الزامات یک یا چند استاندارد ایزو ( به عنوان مثال ایزو 9001 ) میتوانند نسبت به انجام ممیزی و اخذ گواهینامه استاندارد ایزو از یک شرکت واجد شرایط و دارای صلاحیت اقدام نمایند.

مراحل دریافت گواهینامه استانداردهای ایزو

برای اخذ گواهینامه استاندارد میبایست مراحل ذیل طی شود.

1-      پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو و سایر الزامات مرتبط

2-      انجام ممیزی و حصول اطمینان از انطباق بر الزامات استاندارد ایزو توسط یک شرکت گواهینامه دهنده.

شرکت گواهینامه دهنده ایزو

در اصطلاح به شرکت هایی که صلاحیت انجام ممیزی و صدور گوهینامه استاندارد ایزو را دارا باشند certification body و در اختصار CB می گویند. این شرکت ها صلاحیت صدور گواهینامه استاندارد ایزو خود را از شرکت هایی به نام  ACCREDITATION BODY اخذ نموده اند یعنی هر CB برای صدور گواهینامه ایزو نیاز به تایید صلاحیت از طرف یک شرکت AB  دارد.

اعتبار گواهینامه استانداردهای ایزو

مساله اعتبار گواهینامه ایزو بیشتر در کشور ایران و چند کشور دیگر دچار چالش شده است. متاسفانه در این کشورها به جای آنکه پیاده سازی صحیح و اثربخش سیستم مدیریت یا استاندارد ایزو و عیب یابی سازمان و مدیریت صحیح کیفیت سازمان دغدغه اصلی باشد ، چند قاب گواهینامه ایزو بالای سر مدیرعامل سازمان مساله اصلی شده است. و در نهایت برای اینکه عذاب وجدان هم سراغشان نیاید کمی فرم و کاغذ بازی هم چاشنی کار میکنند.

ولی درباره گواهینامه  ایزو و اعتبار گواهینامه استانداردهای ایزو چند نکته مهم در ذیل اشاره میکنیم. در نظر داشته باشید که برای اعتبار گواهینامه ایزو هر 3 نکته ذیل اجباری به صورت توام وجود داشته باشد. البته که کلیه نکات به این سه دلیل ختم نمیشود.

1-      همانطور که بالاتر هم گفتیم سازمان صادرکننده گواهینامه استاندارد ایزو میبایست زیر نظر یکی از شرکت های اعتبار دهنده AB معتبر و عضو انجمن IAF فعالیت نماید و میبایست لوگو شرکت AB در گواهینامه شرکت CB نقش بسته باشد.

2-      گواهینامه  ایزو صادر شده می بایست در سایت شرکت صادر کننده CB قابل ردیابی باشد. ( این موضوع به تنهایی دلیل بر معتبر بودن گواهینامه ایزو نمی باشد.)

3-      گواهینامه می بایست در قبال پیاده سازی صحیح و اثربخش سیستم و رفع ایرادات و انجام ممیزی صحیح و اثربخش صادر شده باشد. در 100% مواقع گواهینامه ایزو که بدون ممیزی صادر میشود از نوع جعلی می باشد.

به صورت کلی اطمینان از اعتبار گواهینامه  ایزو در ایران کار بسیار سختی شده که از عهده عام خارج می باشد . پیشنهاد میکنیم برای اعتبارسنجی گواهینامه های استاندارد ایزو با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

مزایای گواهینامه ایزو

پیاده سازی و اخذ گواهینامه استاندارد ایزو در سازمان دارای مزایای فراوانی است. در ذیل به لیستی از این مزایا اشاره می نماییم.

1-      کاهش میزان محصول نامنطبق  / خدمات نامنطبق

2-      جلوگیری از رسیدن محصول نامنطبق / خدمات نا منطبق به دست مشتری

3-      جلوگیری از موازی کاری ها و دوباره کاری ها

4-      رعایت الزامات و قوانین و مقررات

5-      بهبود مستمر در سازمان

6-      افزایش میزان رضایتمندی و وفاداری مشتریان

7-      …..

البته با توجه به تنوع استانداردهای ایزو و تنوع موضوعی آنها ، تنوع مزایا نیز قابل پیش بینی می باشد.

از طرفی دیگر اخذ گواهینامه ISO نقش بسزایی در اعتبار سازمان در بین مشتریان خود و مصرف کنندگان ، جوامع پیرامون ، انجمن ها و سندیکاها و سایر ذی نفعان دارد.

مدیرفا به عنوان بزرگترین و تخصصی ترین کلینیک تخصصی مدیریت در ایران و با سابقه درخشان از سال 1387 در ایران ، آماده ارائه خدمات مشاوره و اخذ گواهینامه استاندارد ایزو در کلیه صنایع مختلف می باشد.

 

 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

  1. درخواست گواهینامه استانداردهای ایزو از مدیرفا
  2. عقد قرارداد از مدیرفا
  3. پیاده سازی سیستم و استاندارد مورد نظر
  4. اخذ گواهینامه استاندارد ایزو
  5. افزایش راندمان و اعتبار سازمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *