پیاده سازی هوش تجاری

هوش تجاری

هوش تجاری (Business Intelligence)

پیاده سازی و استقرار موثر راهکار های هوش تجاری از دیگر خدمات نوین تیم داده بنیان در راستای هوشمند سازی کسب و کار و سازمان می باشد. هوش تجاری عبارت است از ایجاد توانایی برای سازمان بطوریکه سازمان بتواند بهتر تصمیم گیری کند ، آگاهانه اقدام کند و به شکل موثر فرایند های کسب و کار را پباده سازی کند.

ظرفیت های هوش تجاری یا BI به شما اجازه می می دهد:

 • جمع آوری به روز داده ها از سطح سازمان
 • ارائه داده ها در قالبی ساده و قالب فهم
 • تحویل داده های مناسب در زمان درست به کارشناسان مربوطه سازمان

هوش تجاری سازمان شما را در جریان پیرامون محیط سازمان نگه می دارد. موفقیت سازمان تا حد زیادی به دانستن اینکه چه کسی، چه کاری، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه انجام می دهد بستگی دارد که چنین مطالعه ای می تواند در فرایند های داخلی مانند خرید ، فروش ، تولید ، نگهداری و تعمیرات ؛ خرید ، بازاریابی و … یا در خارج از سازمان باشد ، محصولات یا خدمات شما چقدر در بین مصرف کنندگان محبوب هستند؟ رقبای شما چه می کنند؟ چرا مصرف کنندگان یک برند را بر دیگری انتخاب می کنند؟ چگونه و چه زمانی بازار تغییر خواهد کرد؟ روندها برای آینده چیست؟

با گذشت هر ثانیه ، پیشرفت ها چشمگیر تر از قبل رخ می دهند ، بنیان پیشرفت ها همه بر اساس نیاز هایی صورت می گیرد که صاحبین کسب و کار و صنایع مختلف با تحلیل داده های خود به آن دست می یابند. در وان افزای انقلاب صنعتی چهارم و عصر چهارم کیفیت ، که دنیا در میانه این راه قرار دارد و ما هکم در ابتدای آن ، داده ها تبدیل به عناصری بنیادین برای سازمان تبدیل شده اند.

مزایای هوش تجاری

داده ها ، داده های بطور ذاتی کلان هستند و  کلان تر خواهند شد. کارکنان بیشتر از قبل داده های را  تولید می نمایند. داده ها ، بطوری فزاینده توسط دستگاه ایجاد می شوند و رفته ، رفته داده ها بدون ساختار تر و متنوع می شوند. شاید جالب باشد که بدانید داده های تولید شده طی 2 سال گذشته 90 درصد داده های جهان طی دو سال گذشته تولید شده است.

داده و توانایی استخراج دانش از آن ها با ارزش ترین منبع برای بقا و رشد کسب و کار و سازمان است. استفاده موثر از داده های می تواند به سازمان شما کمک کند تا با کاهش زمان و تلاش مورد نیاز برای به دست آوردن، ادغام، توزیع، بررسی و پاسخ به داده های جدید ، مزایایی رقابتی کسب نمایید.

هرچه سازمان ها در پردازش داده ها بهتر عمل کنند، مزایای بیشتری از هوش تجاری به دست می آورند. چنین رهبرانی در پردازش داده فشار زیادی را بر رقیبانی که نمی توانند داده های بالقوه به موقع را تشخیص دهند، اعمال می کنند. سازمان هایی که دیر با داده ها خو می پذیرند مجبور می‌شوند تحلیل های خود را بیش از پیش سرعت بخشند تا بتوانند همتراز با رقبای خود و تازه واردان بازار بمانند.

هوش تجاری نشان دهنده قلب هر سازمان مبتنی بر داده است که آن را به مرکز تحول تبدیل می کند. افزایش تأثیر یک سازمان و کارآمدتر کردن آن، اهداف نهایی پیاده‌سازی هوش تجاری است. با این حال، با فناوری ایجاد یک هوش تجاری مناسب، می توانید چندین مزیت اضافی را نیز به دست آورید. مثل:

 • بهبود دقت داده ها
 • سریع تر از قبل تصمیماتی موثر تر بگیرید
 • همترازی استراتژی های کلان سازمان با سطوح عملیاتی
 • بهبود خروجی های مهم سازمان
 • به اشتراک گذاری داده ها در محیط های عملیاتی کسب و کار
 • ایجاد دید بهتر نسبت به اطلاعات مالی و عملیاتی
 • شناسایی و بهبود ناکارآمدی ها و اتلاف ها
 • از بین بردن ضایعات، تقلب ها و سوء استفاده ها
 • بهبود بهره وری و روحیه پرسنل
 • افزایش بازگشت سرمایه و در عین حال کاهش هزینه ها
 • افزایش شفافیت در همه سطوح سازمان

عدم ارزیابی نامناسب داده هایی که از پرسنل و فرایند ها استخراج می گردد یکی از عمده دلایلی است که علیرغم تعریف مناسب استراتژی می تواند منجر به انحراف سازمان از اهداف خود شود.

مراحل اجرای پروژه های هوش تجاری

تیم مشاورین داده بنیان جهت داده محور ساختن سازمان و ارائه راهکار هوش تجاری در سازمان های در 5 فاز کلی اقدام به ارائه خدمات خود می نماید ، لازم به ذکر است که با توجه به هر سازمان ، نوع مدیریت و اهداف ،چشم انداز ها و فرایند ها می تواند متفاوت باشد و تیم داده بنیان ، راهکار های خود را متناسب سازمان ارائه می دهد.

هر سازمان میبایست علت موجودیت خود را تعریف نماید و برای تمامی سطوح سازمان اهداف کلان خود را تبیین نمایند تا در تمامی سطوح به سوی دستیابی به اهداف کلان حرکت کنند. این مسیر حرکت را در عمل مدیریت استراتژی می نامیم. در گام اول با تعریف استراتژی های سازمان مشخص می گردد که چه شاخص هایی باید در سازمان اندازه گیری شود.

پس از تعیین استراتژی ها ، جهت حصول اطمینان از عدم انحراف سازمان از دستیابی به اهداف خود ، میبایست شاخص هایی جهت رسیدن به اهداف کلان سازمان تعیین نمود که برای اجرایی کردن چنین سیستمی می تواند از روش هایی مانند کارت های امتیازی متوازن (BSC) استفاده نمود. تعریف این شاخص ها بطور کلی در 4 منظر ذیل تعریف می گردد:

 • مالی
 • مشتری
 • فرایند های داخلی
 • رشد و یادگیر

در این گام پس از شناسایی شاخص ها ، تعریف می گردد که چه داده های برای رصد چنین شاخص هایی مورد نیاز است.

داده ها برای اندازه گیری شاخص های ضروری هستند اما این داده ها چطور باید جمع آوری شوند؟ بستر های داده در سازمان می تواند بر اساس سطح بلوغ سازمان و فرایند های آن منفاوت باشد بطوریکه در برخی سازمان فرم ها ، برخی نرم افزار های سازمانی و برخی دیگر نیاز به ایجاد پایگاه های داده خواهند داشت.

مهمترین ویژگی این فاز از اجرای پروژه های هوش تجاری ، ایجاد یکپارچیگی بین سطوح سازمان و فرایند های مختلف سازمان است که

در وهله اول ، داده های مورد نیاز در زمان مناسب در اختیار هر فرایند قرار گیرد.

در وهله دوم ، تغییرات هر یک از شاخص ها قابلیت ریشه یابی در فرایند های عملیاتی را داشته باشند.

پس از بستر سازی و یکپارچه سازی داده ها متناسب با نوع سازمان نحوه انبارش داده ها و به شکل های گوناگون می تواند برای سازمان تعریف شود اما مهمتری اصل در این فاز تعریف صحیح متا دیتا ها یا مشخصات داده هاست که برای تحلیل های موثر کلیدی ترین فعالیت در تعریف نخوه انبارش داده ها می باشد.

سیستم های انبارش داده بسیار می توانند موثر تر عمل کنند زمانی که بتوانید تحلیل بر خط روی داده های انبارش شده داشته باشید و در گام انبارش بتوانید روند ها ناگهانی را شناسایی نموده و قبل از فرا رسیدن پیامد های روند علل را شناسایی نماید.

داده های جمع آوری شده بر اساس شاخص های تعریف شده در گام دوم پروژه پردازش می شوند و تبدیل به شاخص هایی می شوند که در سطح از سازمان ، متناسب با نیاز هر فرایند داشبورد های مورد نیاز برای رصد شاخص ها  تهیه می گردد.

همگام با ایجاد چنین داشبورد ها بر اساس شناخت ایجاد شده کسب و کار و سازمان ، داده های جمع اوری شده کاوش شده و الگوهای نهان در این داده ها شناسایی می شوند که بینشی نوین را برای کاربران به ارمغان می آورد. چنین الگوهایی می تواند به شما کمک کند تا بدانید هر یم از فرایند های شما چگونه رفتار می کنند و چطور و چقدر برای سازمان شما خلق ارزش می کنند.

مواردی همچون زمان های پیش بینی سفارشات ، پیش بینی خرابی های تجهیزات ، ارزش آفرینی هر یک از پرسنل و فرایند ها ، ریزش مشتری ، علایق مشتری ، تاثیرات عوامل تولید بر کیفیت محصول ، بهینه سازی پیشنهادات ویژه برای مشتریان و بسیاری از موارد دیگر.

محیط کسب و کار ، سازمان و حتی فرایند های سازمام همواره در حال تغییر هستند ، پس انتظارات هر مدیر نیز از فرایند های سازمان دستخوش تغییر خواهد شد چرا که بهبود تنها در یک منظر خاص رخ نخواهد داد و در صورت دستیابی به قله یکی از شاخص ها قطعا مناظر دیگر ضعف خود را در سیستم مشخص می نمایند.

مشاورین داده بنیان نیز در این مرحله همراه سازمان شما خواهند بود تا چرخه فوق را مجددا بطور موثر برای سازمان شما طرحریزی و اجرا نمیاند.

پیاده سازی هوش تجاری

پیاده سازی راهکار هوش تجاری

مشخصا ارائه راهکار هوش تجاری نیازمند وجود دانشی مدیریتی ، دیدگاهی فرایند و تسلط بر دانش هایی آکادمیک می باشد. تیم مشاورین داده بنیان مفتخر است با بکاری گیری دانش مشاوره مدیریت و ابزارها داده محور مانند POWER BI ، TABLUE ، PYTHON و … در کنار سازمان شما باشد تا بنوانید در کوتاه ترین زمان ، موثر ترین تصمیمات را برای سازمان اتخاذ نمایید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و هماهمنگی جلسه می توایند فرم ذیل را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس حاصل نمایند.

یا با استفاده از شماره تلفن های زیر با تماس حاصل فرمایید.

02188764867