0
(0)

مشاوره مدیریت فرایند کسب و کار | مشاوره BPM

BUSINESS PROCESS MANAGEMENT

مدیریت فرایند کسب و کار
مشاوره رایگان

با کارشناسان ما در مدیرفا تماس بگیرید تا مشاوره رایگان در زمینه مدیریت فرایند های کسب و کار دریافت نمایید.
02188764867 – 02188761795

با انتخاب بهترین مشاور bpm ، روی کرد سازمان خود را از وظیفه گرا به فرآیند گرا تغییر دهید و فرآیند های کسب و کار خود را سازمان دهی نمایید.

مشاوره مدیریت فرایند کسب و کار

مدیریت فرایند کسب و کار چیست ؟

مدیریت فرایند کسب و کار یا BPM یک رویکرد و روش مدیریتی است که به سازمان با منظر فرآیندهایی به هم پیوسته می نگرد. هم چنین تلاش میکند با شناسایی و بهبود و اندازه گیری این فرآیندها ، نقش مهمی در کمک به شرکت ها در دستیابی به استراتژی تجاری خود با هماهنگ سازی منابع ، فناوری و حمایت از ساختارها در جهت دستیابی به نتایج مطلوب کسب و کار و یا ایجاد مزیت رقابتی ایفا نماید. مدیریت فرایندهای کسب و کار BPM یک رویکرد و روش مدیریتی منضبط است که درک ، نمایان بودن و کنترل فرآیند را به صورت انتهایی به همراه تضمین ارتباط موثر در سراسر سازمان فراهم می کند. برخی از سازمانها مدیریت فرایند کسب و کار را به عنوان فرآیند یا فناوری مورد بحث قرار می دهند ، اما ما BPM را به عنوان همگرایی فرایند ، افراد و فناوری می دانیم. مدیریت فرآیند با ترسیم فرایند ها با استفاده از قواعد و قوانین تعریف شده، به سازمان ها کمک می کند تا به درک درست، یکپارچه و واحدی از فرآیند ها در کل سازمان و حتی برای ذی نعان خارجی خود برسید. علاوه بر این بستر لازم برای مکانیزه کردن فرآیند های سازمان را فراهم می نماید. این کار در چند فاز که از شناسایی فرآیند ها تا پیاده سازی فرآیند ها تشکیل می شود، کمک شایانی به شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان می نماید.

BPM با اجازه دادن به کسب و کار ها به منظور رقابت با هزینه و انعطاف پذیری و سرعت مطلوب ، به مسائل استراتژیک کلیدی می پردازد.

چرا مدیریت فرایند کسب و کار

اجرا و پیاده سازی مدیریت فرایند کسب و کار به مدیران سازمان ها و صاحبین کسب و کار ها کمک می کند تا فرآیندهای سازمان را با اهداف استراتژیک سازمان و نیازهای مشتری هماهنگ و همسو کنند. با تغییر دائمی فناوری ها، بازارها و نیاز ها و انتظارات مشتریان، BPM به سازمان ها کمک می کند تا فرآیندهای تجاری را پایش ، تحلیل و کنترل کنند تا مطمئن شوند که با خواسته های بازار در حال پیشرفت همگام هستند.

مدیریت فرایند کسب و کار

تکنیک های مدیریت فرآیند کسب و کار به سازمان ها کمک می کند تا اطمینان حاصل نمایند که فرایندهای عملیاتی آنها با اهداف و استراتژی تجاری آنها مطابقت دارد. سخت گیری های BPM شرکت ها را مجبور می کند تا شیوه ها و تجارب موفق و ناموفق تجاری را بررسی کنند تا مشخص کنند آیا آنها از یک سری مراحل قابل ترسیم در نمودار گردش کار یا روند واقعی کسب و کار استفاده می کنند. این امر با انتخاب مشاوره bpm می تواند به شما کمک کند. علاوه بر این با استفاده از مشاوره مدیریت فرآیند کسب وکار کی توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. 

چرا رهبران سازمانی باید BPM را به جای سایر روش های بهبود فرآیند موجود امروزه انتخاب کنند؟

مدیریت فرایند کسب و کار

سازمان های امروزی در یک بازار جهانی رقابت می کنند. این عملیات مستلزم آن است که فعالیت هایی که در نقاط مختلف سازمان واقع شده اند بی عیب و نقص ادغام شوند و به سرعت سازگار شوند تا نیازهای دائماً متغیر یک مشتری در تمامی سطوح ذی نفعان برآورده کنند.

پیشرفت های فرایندی که در نتیجه استفاده از BPM حاصل می شود با تولید ارزش بیشتر با منابع کمتر در زمان کمتر به افزایش بهره وری سازمان کمک می کند. BPM همچنین کاهش هزینه ها و کنترل بیشتر هزینه ها را برای تمامی فرآیند های سازمان از جمله فرآیند تولید و ارائه خدمات، خرید، انبار، نگهداری و تعمیرات و …  فراهم می کند که برای سازمان ها تمایز محسوب می‌شود.

مزایای مدیریت فرایند کسب و کار و مشاوره bpm چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش آید که مدیریت فرایند کسب و کار چه چیزی برای سازمان شما به ارمغان می آورد؟ مزایای BPM لیست طولانی را تشکیل می دهد ، اما یک نظر کلی این است که افزایش بهره وری می رسد. اگرچه این بخش عمده ای از مزایای تلاش های BPM ، مانند پروژه های بهبود فرآیند را فراهم می کند، افزایش بهره وری عملیاتی تنها یکی از نتایج مطلوبی است که می تواند ناشی از دانستن فرایندهای شما و عمل به آن دانش باشد. از جمله مزایای دیگر میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • افزایش مقیاس پذیری و رضایت مشتری.
 • افزایش انعطاف پذیری کسب و کار
 • معرفی سریعتر محصولات جدید
 • تمایز رقابتی قوی تر
 • گزارش گیری دقیق تر و به صورت آنلاین
 • قابلیت پایش آنلاین فرآیند ها
 • شناسایی گلوگاه های فرآیند ها

BPM همچنین دارای یک ارزش استراتژیک انکار ناپذیر است – با مستند سازی فرآیندها، چشم انداز جامع سازمان آشکار می شود و فعالیت هایی مانند برنامه ریزی یا نحوه پاسخگویی به ذی نفعان، تسهیل می گردد.

مدیریت فرایند کسب و کار

گام های مشاوره bpm و پیاده سازی مدیریت فرایند کسب و کار

قبل از شروع به مدلسازی در لایه های پایینی و عملیاتی ، باید فرایندها بصورت سلسله مراتبی شکسته شوند و نقشه های کلان فرایندی طرح ریزی می گردد.

پس از شناسایی فرآیند ها، فرآیند ها را استخراج نموده و مراحل اجرایی هر فرآیند را در دپارتمان های مختلف به صورت CROSS استخراج می گردد.

فرآیند هایی که در گام 2 استخراج شده اند بررسی شده و توسط صاحبین فرآیند ها، تحلیل می گردند. در این گام بررسی می شود که آیا فرآیند های استخراج شده آیا در بهینه ترین حالت ممکن هستند؟ از مهم ترین اقدامات این گام بررسی انطباق فرآیند های وضعیت موجود با وضعیت بهینه است.

در این گام با توجه به خروجی گام 3 بررسی می ود که آیا فرآیند ها نیاز به باز طراحی یا بهبود هستند؟ آیا تمامی الزامات از جمله الزامات مشتری، ملی، استاندارد و … برآورده شده اند ؟ در صورت نیاز فرآیند های استخراج شده را با متد های مهندسی، بازطراحی یا BPR می نماییم.

این گام به صورت پروژه ای جداگانه قابل اجرا می باشد. برای پیاده سازی فرآیند ها می توانید از انواع BPMS  ها استفاده کنید. خروجی گام 4 می تواند ورودی این گام  باشد.

مدیریت فرایند کسب و کار

چند آمار مهم :

 • 97 درصد سازمان های اروپایی بر این باورند مدیریت فرایند کسب و کار (bpm) برای آن ها لازم است.
 • 96 درصد سازمان های امریکایی به نحوی با مدیریت فرایند کسب و کار درگیر هستند.
 • بر اساس پژوهش گارتنر، مدیریت فرایند کسب و کار اولویت شماره 1 مدیران عامل سازمان ها است.

با توجه به موارد فوق، سازمان های ایرانی در دوران پیش رو خواه یا ناخواه به سمت BPM خواهند رفت. می توانید رد این امر پیشرو باشید و سازمان خود را رد صدر سازمان هایی که از BPM استفاده می کنند قرار دهید یا منتظر رشد رقیبان خود باشید و سپس به سمت استفاده از BPM حرکت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد BPM می توانید با تیم مشاوران مدیرفا تماس حاصل نمایید.

مدیریت فرایند کسب و کار

قبل و بعد از پیاده سازی مدیریت فرایند کسب و کار در سازمان

در صورت اجرای دقیق و درست مدیریت فرایند کسب و کار شما به عنوان مدیرر یک سازمان و یا به عنوان یکی از مدیران ارشد سازمان، درک درستی از نقشه کلی، کلان فرآیند ها، فرایند ها و زیر فرآیند ها خواهید داشت. علاوه بر این پاسخ به این سوالات پی از اجرای مدیریت فرآیند کسب و کار به راحتی امکان پذیر است : 

 1. چه فعالیتی توسط چه شخصی در چه زمانی انجام می شود
 2. چه افراد صاحب چه فرآیند هایی هستند
 3. بک فرآیند چه افراد و چه واحد هایی را درگیر می کنم
 4. نقاط قابل بهبود و گلوگاه هاب هر فرآیند
 5. امکان مکانیزه کردن فرآیند ها برای شما فراهم است
 6. امکان تقسیم مسئولیت ها و وظایف با توجه به مشخص شدن پیک کاری پرسنل فراهم شده است
 7. تعداد نیروی انسانی مناسب و بهینه قابلیت شناسایی مناسب تری را خواهد داشت
 8. و …

هم چنین از طریق اجرای bpm نیز می توان پروژه های بهبود واقعی مبتنی بر داده را برای سازمان شناسایی و تعریف کرد. علاوه بر این انعطاف پذیری سازمان را در مقابله با تغییرات و هم چنین شفاف شدن شرح وظایف و مسئولیت های افراد در بخش های مختلف، از نتایج اجرای bpm می باشد.

پیش از اجرای مدیریت فرایند کسب و کار فرایند های سازمان بر اساس روش های از پیش طراحی شده و یا حتی سنتی پیش می روند. حتی امکان ایجاد روی کرد وظیفه ای نیز در سازمان وجود دارد. مودا ها یا اتلاف ها از جمله مواردیست که مانع بهره وری کامل فرآیند ها می گردد. مسئولیت ها پیش از اجرای مدیریت فرآیند های کسب و کار به صورت شفاف مشخص نبوده و روند جریانه داده با ابهام روبروست. علاوه بر این، شما به عنوان مدیر یک سازمان یا به عنوان یکی از مدیران ارشد سازمان، آیا قادر به پاسخ به سوالات ذیل هستید :

 1. جریاد داده و فعالیت ها در واحد های سازمان به چه صورتی است؟ 
 2. کدام یک از فعالیت ها توسط کدام یک از اعضای سازمان صورت می پذیرد؟
 3. مسیر های احتمالی ای که یک فرآیند طی میکند، از کدام واحد های سازمان است؟
 4. گلوگاه های فرآیند در چه قسمت هاییست؟
 5. و …

در صورتی که پاسخ به این سوال ها و تعداد بیشماری از سوال های دیگر را نمی دانید، مدیریت فرآیند های کسب و کار می تواند پاسخ این سوال ها را به شما ارائه نماید.

در حالت عادی و پیش از اجرای پروژه bpm و بهبود آن، شاید یک سری دستورالعمل و روش اجرایی در سازمان جاری باشد. امکان خطا باشد و تمامی ذی نفعان فرآیند درک صحیح و یکسانی از فرآیند نداشته باشند. پس از اجرای پروژه مدریت فرآیند های کسب و کار، تمامی ذی نفعان به درک یکسان و واحدی از فرایند های سازمانی خواهند رسید. این موضوع برای تمای فرآیند ها و زیر فرآیند ها رخ خواهد داد. شکل ذیل می تواند بیان گر مفهوم درک یکسان از پروژه باشد. 

مشاوره مدیریت فرآیند

چرا تیم مدیرفا را برای مشاوره مدیریت فرایند کسب و کار انتخاب کنیم؟

با توجه به بروز بودن این راهکار ها در کسب و کارها و صنایع ایران ، سازمان جهت پیاده سازی این رویکرد ها میبایست بر اساس علم روز دنیا و بومی شده متناسب با بستر های خود ، این راهکارها را بکار گیرد.

گروه مشاورین مدیریت نور (مدیرفا) با در اختیار داشتن مشاورین متخصص در حوزه مدیریت فرآیند کسب و کار و تجربه ای پر بار از سال 87 تا کنون با مشاوره در زمینه های استقرار سیستم های مدیریتی در سازمان در کنار شما بوده است. در این راستا در صورتی که تیم مدیرفا را بدین منظور انتخاب نماببد، با توجه به سبقه طولانی مدت این تیم، علاوه بر موارد مطرح شده، فرآیند های شما نیز استاندارد سازی می گردد.

مشاوره رایگان

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟….
با ما تماس بگیرید
02188764867 – 02188761795

اگر تا بحال BPM را در سازمان خود اجرا نکرده اید اولین و بهترین پیشنهاد برای شما شناسایی وضعیت موجود و ارزیابی فاصله تا وضعیت مطلوب می باشد که تیم مدیرفا می‌تواند در این راستا خدمات مشاوره را به شما ارائه نماید.

امتیاز به این مطلب

روی ستاره ها برای امتیاز دادن کلیک کنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای ها 0

هنوز کسی به این مطلب امتیاز نداده است.