مدیریت فرایند کسب و کار
مشاوره رایگان

با کارشناسان ما در مدیرفا تماس بگیرید تا مشاوره رایگان در زمینه مدیریت فرایند های کسب و کار دریافت نمایید.
02188764867 – 02188761795

مشاور ایزو

مدیریت فرایند کسب و کار

مدیریت فرایند کسب و کار (BPM) یک نوع نحوه نگرش به فرایند های حال حاضر سازمان و نظارت بر آن ها می باشد. این روش ، رویکردی موثر برای شناسایی بحران های موجود در فرایند می باشد.

مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) به این صورت است که یک شرکت فرآیندهای قابل پیش بینی را که هسته اصلی تجارت آن را تشکیل می دهد ، ویرایش و تجزیه و تحلیل می کند.

از این روش برای سوق دادن یک فرایند خاص به سمت اثربخش تر و کارا تر بودن استفاده می شود تا نتایج بهتری در جهت کاهش هزینه های سازمان ایجاد شود.

اصطلاح مدیریت فرایند کسب و کار تمام مباحثی را که ما برای مطالعه ، شناخت ، تغییر و نظارت فرایند انجام میدهیم را پوشش میدهد. تمام این فعالیت ها در جهت هموار سازی فرایندها و ایجاد شرایطی جهت بهبود آنها انجام می شود.

BPM بهترین روش برای اجرای کسب و کار و تکنیکی فراگیر و ساخت یافته می باشد.

مجموعه فعالیت های BPM که خود یک فرایند را تشکیل میدهند اینگونه نیستند که تنها با یکبار پیاده سازی به نتیجه برسند. بلکه این روند میبایست پیوسته و همراه با بهبود صورت گیرد. به زبان ساده این مجموعه فعالیت ها باید به صورت یک چرخه با هدف بهبود فرایند انجام شوند.

هر دپارتمان یا واحد در هر سازمان مسئول گرفتن یک سری مواد اولیه یا اطلاعات است که میبایست آن را به بخش ها و واحد های دیگر تحویل دهد. با مدیریت فرایند کسب و کار ، سازمان یک قدم عقب رفته و از نمایی دور تر به فرایند های خود به صورت تجمعی و تکی می نگرد بطور کلی می نگرد.

در واقع این فرایند وضعیت فعلی و فرصت های بهبود را شناسایی می نماید تا بتوان کارایی و اثربخشی بیشتری را در سازمان ایجاد نماید.

سیستم مدیریت فرایند کسب و کار(Business Process Management System)

برای مدیریت صحیح فرایند کسب و کار در سازمان میبایست ابتدا سیستمی جهت مدیریت آن بنا نهاده شود که به اختصار آن را BPMS می نامند.

مزایای ایجاد یک BPMS

 • چابکی سازمان
 • افزایش بهره وری
 • کاهش ریسک های بالقوه
 • افزایش انطباق ها
 • افزایش شفافیت مسئولیت ها
 • رضایت کارمندان
 • افزایش تمرکز بر مشتری
 • پایداری بیشتر فرایند

چرخه عمر BPM

گام اول: طراحی

بیشتر فرایندها شامل فرم برای جمع آوری داده ها و گردش کار برای پردازش آن هستند. فرم خود را بسازید و مشخص کنید که چه کسی وظیفه خود را در گردش کار دارد.

گام دوم: مدلسازی

روند کار را در یک طرح بصری نشان دهید. جزییاتی مانند مهلت ها و شرایط را تصحیح کنید تا ایده روشنی از توالی وقایع و جریان داده ها از طریق فرآیند ارائه شود.

گام سوم: اجرا کردن

ابتدا این تست را با آزمایش در محیط واقعی سازمان با یک گروه کوچک انجام دهید و سپس آن را به همه کارمندان تعمیم دهید. اطمینان حاصل کنید که دسترسی به اطلاعات حساس را محدود کرده اید.

گام چهارم: نظارت

مراقب فرایند در حال جرای جریان کار باشید. از معیارهای مناسب برای شناسایی پیشرفت ، اندازه گیری راندمان و یافتن گلوگاه ها استفاده کنید.

گام پنجم بهینه: سازی

در هنگام تجزیه و تحلیل داده های دریافت شده از فرم ها که در هنگام گردش کار تکمیل می شوند میتوانید متوجه تغییراتی که میتواند ایجاد شود تا بهبود در فرایند رخ دهد می شوید و می توانید فرایند را کارامدتر کنید.

در این چرخه ۳ موضوع بسیار حائز اهمیت است:

 1. مدلسازی فرایند کسب و کار(Business Process Modeling)

 2. مهندسی مجدد فرایند کسب و کار (Business Process Reengineering)

 3. بهبود فرایند کسب و کار (Business Process Improvement)

مدلسازی فرایند کسب و کار (Business Process Modeling)

مدلسازی فرایند ها تکنیکی است برای طراحی و تشریح فرایندها ، چنین ابزاری برای متصل نمودن و بهبود فرایندها میان وضعیت فعلی و آینده مورد استفاده قرار میگیرد.

مدلسازی  فرایند کسب و کار یک ابزار گرافیکی برای توضیح جریان کار و فرایند های یک کسب و کاردر یک سازمان برای شناسایی و دستیابی به پیشرفت های بالقوه می باشد ، معمولا این کار با روش های مختلف گرافیکی مانند فلوچارت ها ، نمودارهای جریان داده و … انجام می شود.

برای مدلسازی فرایند کسب و کار ابزار های متفاوتی وجود دارد که معروف ترین آن BPMN (Business Process Management & Notation) می باشد که توسط سازمان BPMI نشر داده شده است. از سایر ابزراها می توان به فلوچارت ها ، نمودارهای جریان داده و … اشاره کرد.

مهندسی مجدد فرایند کسب و کار (Business Process Reengineering)

مهندسی مجدد فرایند کسب و کار یا BPR تجزیه و تحلیل و طراحی مجدد فرایندهای اصلی کسب و کار برای دستیابی به پیشرفت های اساسی در عملکرد ، بهره وری و کیفیت سازمان است.

مهندسی مجدد فرایند کسب و کار بازآفرینی یک فرآیند اصلی تجارت با هدف بهبود تولید ، کیفیت یا کاهش هزینه محصول است. فرآیند های کسب و کار به مجموعه ای از کارها یا فعالیت های بهم پیوسته انجام شده برای دستیابی به یک نتیجه مشخص اشاره دارد.

انجام مهندسی مجدد فرایند

گام اول:

 1. شناخت نیازها برای تغییر

گام دوم:

 1. تشکیل تیم متخصصان

گام سوم:

 1. پیدا کردن فرایند های ناکارامد و تعریف شاخص های کلیدی

گام چهارم:

 1. مهندسی مجدد فرایند و مقایسه شاخص های عملکردی کلیدی

بهبود فرایند کسب و کار (Business Process Improvement)

بهبود فرایندها کسب و کار (BPI) ، در حالی که واقعاً تعریف جهانی پذیرفته شده ای برای آن وجود ندارد ، می تواند به عنوان تجزیه و تحلیل ، بررسی و بهبود فرایندهای تجاری موجود تلقی شود. این کار با نقشه برداری از فرآیند تجارت ، شناسایی ناکارآمدی ها ، طراحی مجدد فرایند و معیارسنجی های اولیه انجام می شود.

به طور معمول ، هدف اصلی BPI سه مورد از موارد زیر است:

 1. کاهش زمان فرایند
 2. بهبود کیفیت خروجی
 3. کاهش اتلاف های فرایند

رویکردهای بهبود فرایند های کسب و کار

شش سیگما

شش سیگما برای اولین بار توسط مهندسان موتورولا ساخته شده است و برای اندازه گیری نقص یا عدم تناقض در یک فرایند استفاده می شود. این به نوبه خود می تواند برای تکمیل محصول نهایی مورد استفاده قرار گیرد.

شش سیگما همچنین به عنوان شاخص سطح کارآیی یک فرآیند استفاده می شود. “فرایند شش سیگما” روشی است که از یک میلیون بازده ، بیش از 3.4 نقص ایجاد نمی کند.

ناب

در حالی که شش سیگما بر روی رفع نقایص بهتر کیفیت محصول تمرکز دارد ، رویکرد ناب (Lean) قصد دارد تا حد ممکن خود فرآیند را بهینه کند. به عنوان مثال ، یافتن یک مرحله با ارزش پایین در یک فرایند و حذف کامل آن – فرایندی که حذف آن باعث می شود بهره وری کارمندان بهبود یابد ، اما تأثیر زیادی روی محصول نهایی نخواهد داشت.

مدیریت کیفیت جامع

مدیریت  کیفیت جامع روشی است که در دهه 50 به وجود آمد ، اما در اوایل دهه 1980 محبوبیت پیدا کرد.

مانند  روش ناب است ، اولویت اصلی ارائه ارزش به مشتری نهایی است. با این وجود تفاوت در این است که TQM بیشتر بر روی فرآیندهای فردی بر سازمان تمرکز دارد. ایده اصلی در اینجا این است که هر بخش (از مهندسی گرفته تا بازاریابی) در شرکت باید با در نظر داشتن ارزشهای مشتری بهینه سازی شود.

پیاده سازی سیستم مدیریت کسب و کار

ما مفتخریم اعلام کنیم ، گروه مهندسین مشاور نور با سابقه ای درخشان در اجرا و پیاده سازی سیستم های مدیریتی و بهبود آنها  از سال ۸۷ تا کنون در خدمت شما و سازمان محترمتان هستم. امید است در کنار شما در مسیر رشد و تعالی سازمان محترمتان در این مسیر همراهتان باشیم.

مشاوره رایگان

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟….
با ما تماس بگیرید
02188764867 – 02188761795

اگر تا بحال استاندارد های مدیریت کیفیت را در سازمان خود اجرا نکرده اید اولین و بهترین پیشنهاد برای شما استقرار استاندارد های سیستم های مدیریت کیفیت متناسب با کسب و کار و صنعت شما میباشد است.

تذکر مهم

مراقب سازمانهای بی مجوز و کلاه بردار باشید.
مطمئن باشید اگر سازمانی به شما گواهینامه ایزو بدون پیاده سازی در سازمان شما و انجام ممیزی می دهد حتما کلاه بردار است.